Trwa ładowanie...

Co dla najmłodszych na Pikniku Naukowym? Oto propozycje

W tym roku tematem przewodnim imprezy na Narodowym jest „Zdrowie”.

Co dla najmłodszych na Pikniku Naukowym? Oto propozycje
d224kxu
d224kxu

Symulator bolidu F1, wirtualny spacer po silniku samochodowym, operacje na pluszakach, roboty chirurgiczne i tajemnica eliksiru Alicji z Krainy Czarów – to tylko kilka z kilkuset eksperymentów i pokazów, w których będą mogli wziąć udział najmłodsi uczestnicy Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wstęp oczywiście wolny.

Piknik Naukowy to wydarzenie, które na stałe wrosło w kalendarz kulturalny stolicy. Jego popularność wynika nie tylko z ogromnej oferty wystawców, ale również z myśli przyświecającej temu przedsięwzięciu, według której nauka ma bawić, rozbudzać wyobraźnię i poszerzać horyzonty wszystkich uczestników, w tym najmłodszych pasjonatów wiedzy i nauki. Oto kilka wybranych stoisk, które organizatorzy szczególnie polecają najmłodszym uczestnikom imprezy (w nawiasie numer stoiska).

Na stanowisku Akademii Wychowania Fizycznego (A28) dzieci i młodzież dowiedzą się – z dużym prawdopodobieństwem – ile będą mieć wzrostu, jak dorosną. A to wszystko za pomocą tzw. siatek centylowych i analizy danych antropomorficznych oraz informacji o wzroście rodziców.

Gimnazjum im. G. Narutowicza w Cząstkowie Mazowieckim (A20) zaprosi do odkrycia nanoświata przy pomocy układania gigantycznych puzzli.

Nie zabraknie też zabaw dla małych pasjonatów archeologii – na stanowiskach Ośrodka Badań Nad Antykiem UW (B18) oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (B23) czynne będą wykopaliska z fragmentami naczyń ceramicznych i replikami zabytków, a Koło Naukowe Bioarcheologii UW (B20) zaprasza do układania szkieletu ze sztucznych kości ludzkich. Natomiast skamieniałości dinozaurów można będzie odszukać podczas paleontologicznej zabawy z Uniwersyteckim Parkiem Historii Ziemi Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (C11).

d224kxu

Jakimi prawami rządzi się przyroda? Jak zachowują się powietrze i woda, światło i dźwięk, i czy można zjadać elektryczne warzywa i owoce – w taki sposób zachęca do odwiedzenia swojego stoiska pełnego doświadczeń optycznych i iluzji Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (C23).

Wraz z Planetą Robotów (C3) stworzymy kod RNA z klocków i wykonamy zabieg chirurgiczny na ludziku LEGO, wykorzystując precyzyjne robo-ramię – wierną kopię obecnie wykorzystywanych robotów medycznych. W programie również akcja ratunkowa – trzeba będzie odnaleźć poszkodowane LEGO ludziki, dostarczyć im jedzenie i picie, podać dokładną lokalizację poszkodowanego. Akcja pokaże, jak wygląda rzeczywiste zastosowanie robotów w akcjach ratunkowych.

Atrakcyjnie zapowiadają się również zabawy w Szpitalu Pluszowego Misia zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland (D24) oraz dopasowanie Panu Hilaremu okularów w postaci soczewek i słoików z wodą na stoisku Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (E9).

A w namiocie Polskiego Radia (B5) dzieci i młodzież przekonają się, czy mają radiowe głosy i poznają tajniki montażu nagrania radiowego oraz pracę reportera. Poza warsztatami z zakresu techniki dźwiękowej na małych gości czekają tu liczne konkursy, quizy, gry plenerowe i zręcznościowe, kalambury oraz animacje z nagrodami. Na deser – Piknikowa Lista Przebojów Muzycznej Jedynki.

d224kxu

Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 7 maja w godz. 11.00-20.00 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

d224kxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d224kxu
Więcej tematów