RegionalneWarszawa"Chopin i jego Europa". Znamy program festiwalu

"Chopin i jego Europa". Znamy program festiwalu

Będzie można usłyszeć triumfatorów ostatniego Konkursu Chopinowskiego - w tym laureatów trzech pierwszych nagród: Seong-Jin Cho, Charles Richard-Hamelin i Kate Liu.

"Chopin i jego Europa". Znamy program festiwalu

Triumfatorzy ostatniego Konkursu Chopinowskiego - w tym laureaci trzech pierwszych nagród: Seong-Jin Cho, Charles Richard-Hamelin, Kate Liu - wystąpią w ramach 12. festiwalu "Chopin i jego Europa", który odbywać się będzie od 15 do 31 sierpnia w Warszawie.

Jak zapowiada dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa" Stanisław Leszczyński 12. edycja Festiwalu to kolejna konfrontacja twórczości Chopina z muzyką jemu najbliższych kompozytorów - Bacha, Mozarta, Haydna, Belliniego, Jiroveca, ale również podążanie śladami różnorodnych wpływów na muzykę Chopina oraz muzyki Chopina na dzieła innych twórców. W programie sierpniowych koncertów nie zabraknie ulubionych chopinowskich gatunków muzycznych takich jak opera, pieśń, koncert, muzyka kameralna, ale też popularnych w XIX stuleciu opracowań, parafraz i wariacji na tematy najbardziej
znanych dzieł epoki.

W koncertach sierpniowego festiwalu wystąpią takie gwiazdy jak Martha Argerich, Katia i Marielle Labeque, Nelson Goerner, Till Fellner, Jan Lisiecki, Jonathan Plowright i Yulianna Avdeeva. Będzie można także usłyszeć triumfatorów ostatniego Konkursu Chopinowskiego - w tym laureatów trzech pierwszych nagród (Seong-Jin Cho, Charles Richard-Hamelin i Kate Liu) w recitalach, koncertach kameralnych i koncertach z orkiestrą.

W koncertach muzyki kameralnej zaplanowano występy m.in. Belcea Quartet, Szymanowski Quartet i Quatuor Mosaiques a w koncertach symfonicznych zagrają m.in. European Union Youth Orchestra, Sinfonia Varsovia i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej.

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się kompletne wykonanie opery "I Capuleti e i Montecchi" Vincenzo Belliniego na instrumentach historycznych, który zagra zespół Europa Galante, przedstawiony zostanie także "Cyrulik sewilski" Gioachino Rossiniego w wersji sporządzonej przez Vincenzo Gambaro na oktet dęty, uznanej przez Rossiniego za lepszą od oryginału. Bedzie też można wysłuchać Preludiów Chopina w wersji na orkiestrę symfoniczną w opracowaniu Jeana Francaix z 1967 r.

Podczas festiwalu zaplanowano Recitale Chopinowskie przed sercem kompozytora w warszawskiej Bazylice św. Krzyża, które odbywać się będą w nocy - początek każdego z 12 koncertów pianistów na instrumencie z XIX wieku będzie miała miejsce o 22.00. Przed sercem Chopina zostanie też wykonane "Requiem" Gaetano Donizettiego - dzieło napisane na uroczystości żałobne Belliniego.

Podczas festiwalu będzie też można usłyszeć fantazję na temat "Normy" Belliniego na fortepian autorstwa rówieśnika Chopina, Otto Nicolai'ego (1810-1849, koncert fortepianowy, który miał w swoim repertuarze Fryderyk Chopin autorstwa Vojtecha Matyasza Jiroveca, a także muzykę polskich kompozytorów m.in. Feliksa Dobrzyńskiego, Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego i Witolda Lutosławskiego.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i po raz pierwszy w ramach festiwalu - w Żelazowej Woli.

(Źródło: PAP)

Przeczytaj też:

Obraz
koncertmuzykaFryderyk Chopin

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)