Trwa ładowanie...

Chanuka - święto świateł na pl. Grzybowskim

Organizatorzy zapraszają m.in. na występy muzyczne i pyszne chanukowe pączki

Chanuka - święto świateł na pl. Grzybowskim
d1xbm6s
d1xbm6s

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zachęca wszystkich warszawiaków do udziału w uroczystości inaugurującej święto Chanuka, która odbędzie się 16 grudnia (wtorek) 2014 r. o godz. 17:00 na placu Grzybowskim.

Uczestnicy wspólnie zapalą pierwszą chanukową świecę, posłuchają występów muzycznych (Radek Polakowski na akordeonie, Tomasz Stawiecki na klarnecie oraz chór Szir Awiw) i skosztują pysznych chanukowych pączków. Będzie też pokaz prac plastycznych dzieci. W uroczystości wezmą udział władze Gminy Żydowskiej i przedstawiciele miasta.

Po zapaleniu świecy można też pójść na rodzinną Chanukę* do synagogi im. Nożyków*. Start o godzinie 18:00, a w programie pączki, kawa i herbata, warsztaty plastyczne (robimy drejdle) i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

d1xbm6s

Podczas trwającego osiem dni święta każdego dnia na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku Żydzi zapalają jedną świecę. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szamasz- świeczka, od której płomienia odpala się kolejne.

Chanuka to święto, które zostało ustanowione po zwycięstwie Machabeuszy nad Grekami. Hellenistyczny władca Antioch IV, zdobywając wcześniej Jerozolimę, zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie osób, które nie będą się stosowały do zakazu. Po pokonaniu najeźdźców w 164 r. p.n.e. Żydzi ponownie poświęcili Świątynię Jerozolimską, gdzie podczas najazdu grecki król wprowadził kult jednego z hellenistycznych bóstw.

Grudniowe święto trwa osiem dni, bo tyle trwał cud, który wydarzył się w czasie ponownego poświęcenia świątyni - potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień.

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca Kislew; w tradycyjnym kalendarzu jego obchody wypadają od listopada do grudnia i rokrocznie przybliżają się lub oddalają od świąt Bożego Narodzenia.

d1xbm6s
d1xbm6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xbm6s
Więcej tematów