RegionalneWarszawaCentrum Nauki Kopernik z wysoką frekwencją. Ponad 1,1 mln odwiedzających

Centrum Nauki Kopernik z wysoką frekwencją. Ponad 1,1 mln odwiedzających

Od momentu otwarcia w 2010 roku było ich już 5 443 107.

Centrum Nauki Kopernik z wysoką frekwencją. Ponad 1,1 mln odwiedzających

27.12.2015 15:00

1 123 420 osób odwiedziło Centrum Nauki Kopernik w 2015 roku. Od momentu otwarcia w 2010 roku było ich już 5 443 107. To bardzo wysoka frekwencja, unikalna wśród europejskich centrów nauki. - Moglibyśmy cieszyć się tym sukcesem i skupić wyłącznie na zapewnianiu naszym gościom niezapomnianych wrażeń. Chcemy jednak iść do przodu – lepiej poznać i zrozumieć, co dzieje się na naszych wystawach, zrozumieć mechanizmy uczenia się - czytamy w oświadczeniu CNK. Dlatego w listopadzie Kopernik rozszerzył działalność – jest teraz instytucją kultury, która ma możliwość prowadzenia badań naukowych.

Zmiana statusu i rozszerzenie działalności w kierunku badań naukowych to najważniejsze wydarzenie mijającego roku dla Centrum Nauki Kopernik. Nie zapominamy jednak o bieżących aktywnościach programowych, które mogliśmy tam znaleźć. Kopernik zapraszał na obserwacje wielu niezwykłych zjawisk astronomicznych. Tysiące pasjonatów mogło oglądać zaćmienie Słońca, Księżyca i – tradycyjnie – rój Perseidów w Noc Spadających Gwiazd.

Dla najbardziej dociekliwych odkrywców został otwarty Klub Kopernika. Jego członkowie otrzymują to, co najlepsze – nielimitowany dostęp do wystaw, możliwość pokazania swojego ulubionego miejsca bliskim, specjalne zniżki oraz cały wachlarz dodatkowych atrakcji.

Pod koniec roku w Centrum pojawiła się nowa wystawa czasowa Lustra, ukazująca piękno symetrii i zachęcająca do spojrzenia na świat z nowej perspektywy. Można ją oglądać do końca maja 2016 r.

O własną ekspozycję – tym razem stałą – wzbogaciło się także planetarium Niebo Kopernika. Patrz: Ziemia pozwala spojrzeć na naszą planetę z dystansu. Dostrzec, jaka jest piękna, a zarazem krucha. Taka perspektywa sprawia, że możemy poczuć się bardziej odpowiedzialni za Ziemię i jej mieszkańców. Pomaga docenić wartość świata, w którym żyjemy i o który powinniśmy się troszczyć. Opowiada też o eksploracji kosmosu, badaniach kosmicznych i wykorzystaniu ich wyników w codziennym życiu.

W 2015 roku coraz chętniej do Kopernika zaczęli przychodzić dorośli. Comiesięczne, specjalnie dla nich przygotowywane Wieczory zgromadziły 9 835 osób. Ogromnym powodzeniem cieszyły się także Drogi do rzeczywistości - spotkania z wybitnymi naukowcami, inspirowane książką sir Rogera Penrose’a. Goście Kopernika mówili m. in. o Prawach Keplera, liczbach urojonych, splątaniu kwantowym i Teorii Względności. Nie sądziliśmy, że poważne wykłady fizyczne zgromadzą tak liczną widownię.

Na początek nowego roku Koprenik proponuje oswajanie chłodu. Po hasłem: Zimno. Zimniej. Najzimniej, w styczniu odwiedzający będą mogli przyjrzeć się zimowym eksponatom i poznać najzimniejsze substancje. Sprawdzą także, jak zachować równowagę na lodowisku i obejrzą się w kamerze termowizyjnej. W planetarium będzie można zobaczyć nowy film, który przeniesie nas prosto na koło podbiegunowe.

Obraz
naukawarszawawystawy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)