RegionalneWarszawaCALL dla Ursusa

CALL dla Ursusa

CULBURB: miejska akupunktura dla najmniejszej dzielnicy Warszawy.

CALL dla Ursusa

15.03.2012 13:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ursus może i jest najmniejszy, ale gęstość zaludnienia jest tu największa w całej stolicy. Mimo dużej ilości mieszkańców, o dzielnicy trochę się zapomina. Kultura w Ursusie leży, a zamiast zadbać o starsze części dzielnicy, wymagające ożywienia, buduje się Nowe Miasto Ursus.

Fundacja Bęc Zmianaogłasza CALL na interwencję miejską dla dzielnicy, który jest adresowany do architektów, artystów, badaczy miasta, a także do miejskich aktywistów i wszystkich zainteresowanych problematyką miejską. "Proponowane akcje mogą być fizycznymi interwencjami w przestrzeń miejską lub też działaniami tymczasowymi, jednorazowymi, performatywnymi. Propozycje powinny uwzględniać złożoną sytuację społeczną, polityczną oraz wieloaspektowość problemów dzielnicy" - głosi wieść. Cała akcja ma na celu podniesienie i ożywienie dyskusji na temat rozwoju kulturalno-społecznego podmiejskich dzielnic miasta poprzez zastosowanie mikrointerwencji - tak zwanej* miejskiej akupunktury*. Projekt ma też zaktywizować mieszkańców przez pokazanie im, iż przy pomocy niedużych środków można zdziałać bardzo wiele, a wykonywane działania mogą doprowadzic do większych zmian.

rejestracja: do 29.03.2012, nadsyłanie propozycji: do 19.04.2012* *zgłoszenia / dodatkowe informacje: bec@architekturaXXI.info

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, pobrać formularze, zajrzyjcie na stronę architekturaxxi.info

URSUS jest jedną z najmniejszych dzielnic Warszawy, chociaż jest najgęściej zaludniony. Przyłączony został do stolicy 35 lat temu, jak głosi legenda, „za karę” po protestach robotników z tamtejszych Zakładów Mechanicznych „Ursus” przeciwko podwyżkom cen żywności. Dziś zakładów już nie ma – na ich miejscu jest 180 hektarów terenów, na części których utrzymywana jest funkcja produkcyjna, jednak przyszłość tego obszaru, stanowiącego 20% całej dzielnicy, nie została ostatecznie przesądzona. Jak będzie wyglądać nowe „serce Ursusa”? – czy staną tam osiedla mieszkaniowe, czy rozwijać się będzie nowy przemysł? Jak zmiany i kontrowersje wokół planów i procesu przekształceń odbierają mieszkańcy i jak wpłyną one na ich życie? Podczas kiedy dyskutowane jest powstanie Nowego Miasta Ursus, jego starsze dzielnice oczekują na miejską odnowę.

CULBURB (połączenie kultury i przedmieść, ang. culture + suburb) to projekt mający na celu ożywienie przestrzeni publicznej na przedmieściach środkowo-europejskich stolic za pomocą kulturalnej akupunktury realnie wpływającej na życie lokalnej społeczności, tworzącej interakcje między mieszkańcami. Jako miejsca interwencji zostały wybrane przedmieścia Warszawy, Budapesztu, Lubljany, Wiednia, Pragi, Bratysławy – wszystkie charakteryzujące się swoistymi problemami i zróżnicowanym potencjałem. Projekt zainicjowany przez Centre for Central European Architecture z Pragi realizowany jest dzięki dofinansowaniu m.in. z unijnego Programu Kultura, Funduszu Wyszehradzkiego oraz European Cultural Foundation. Część polska koordynowana jest przez Fundację Bęc Zmiana w ramach 5 edycji festiwalu Synchronicity. Projekty dla Warszawy przyszłości, którego głównym tematem w tym roku jest promocja miasta przez architekturę. (źródło: * architekturaxxi.info oraz funbec.eu*)

Obraz
Obraz
wydarzeniakulturaursus
Komentarze (0)