RegionalneWarszawaByła urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości składała nieprawdziwe oświadczenia majątkowe

Była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości składała nieprawdziwe oświadczenia majątkowe

Była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości składała nieprawdziwe oświadczenia majątkowe
Karol Lewandowski
12.09.2016 18:14

Marzena Kruk otrzymała od warszawskiego ratusza 38 milionów złotych odszkodowania za odebrane dekretem Bieruta nieruchomości.

Była pracownica Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena Kruk, współwłaścicielka działki przy dawnej Chmielnej 70 w Warszawie, w latach 2011-2015 składała niezgodne z prawdą oświadczenia majątkowe. Stwierdziła to komisja dyscyplinarna dla członków korpusu służby cywilnej w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformował rzecznik resortu Sebastian Kaleta.

Marzena Kruk pod koniec zeszłego tygodnia zrezygnowała z pracy w ministerstwie. Jest ona współwłaścicielką działki w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, która może być warta nawet 160 milionów złotych. Pojawiły się informacje, że za nieruchomość w latach 50. zostało wypłacone odszkodowanie, a mimo to w 2012 roku została ona zwrócona osobom, które odkupiły roszczenia od spadkobierców przedwojennych właścicieli.

Jak napisano w przesłanym IAR komunikacie ministerstwa sprawiedliwości, Marzena Kruk pracowała w resorcie od prawie 24 lat. 20 kwietnia tego roku została odwołana z funkcji Pełnomocnika do Spraw Równego Traktowania w Zatrudnieniu i Przeciwdziałania Mobbingowi w Ministerstwie Sprawiedliwości. Kilka dni później została zdymisjonowana z funkcji naczelnika Wydziału ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem i Promocji Mediacji, i przeniesiona na niższe stanowisko - głównego specjalisty w Wydziale Skarg i Wniosków.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Niezależnie od kwestii rozwiązania umowy z Marzeną Kruk, sprawę jej oświadczeń majątkowych bada prokuratura. Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości złożył bowiem do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nią przestępstwa polegającego na podaniu nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym za lata 2009-2015. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Komisja Dyscyplinarna dla Członków Korpusu Służby Cywilnej w Ministerstwie Sprawiedliwości, w efekcie działań, które już w kwietniu podjął Dyrektor Generalny ministerstwa, prowadziła przeciwko Marzenie Kruk postępowanie dyscyplinarne. Zarzut dotyczył podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i korektach oświadczeń majątkowych.

Marzena Kruk winna naruszenia obowiązków członka korpusu służby cywilnej

Rozprawa przed Komisją Dyscyplinarną odbyła się 6 września, a dzisiaj Komisja Dyscyplinarna uznała Marzenę Kruk za winną naruszenia obowiązków członka korpusu służby cywilnej poprzez złożenie niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych za lata 2011-2015 oraz złożenie niezgodnej z prawdą korekty informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych za lata 2012-2014 i wymierzyła obwinionej karę w postaci obniżenia stopnia służbowego służby cywilnej.

38 mln zł odszkodowania

Urzędniczka otrzymała od warszawskiego ratusza 38 milionów złotych odszkodowania za odebrane dekretem Bieruta nieruchomości. Nie była to jednak rodzinna własność, a urzędniczka jedynie odkupiła roszczenia od dawnych właścicieli lub spadkobierców. W sprawach o odzyskanie nieruchomości reprezentował ją przed władzami Warszawy jej brat Robert Nowaczyk, prawnik który specjalizuje się w odzyskiwaniu nieruchomości. Sprawą zajęła się prokuratura.

Źródło: (IAR)

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także