Była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości składała nieprawdziwe oświadczenia majątkowe
Marzena Kruk otrzymała od warszawskiego ratusza 38 milionów złotych odszkodowania za odebrane dekretem Bieruta nieruchomości.
Była pracownica Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena Kruk, współwłaścicielka działki przy dawnej Chmielnej 70 w Warszawie, w latach 2011-2015 składała niezgodne z prawdą oświadczenia majątkowe. Stwierdziła to komisja dyscyplinarna dla członków korpusu służby cywilnej w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformował rzecznik resortu Sebastian Kaleta.
Marzena Kruk pod koniec zeszłego tygodnia zrezygnowała z pracy w ministerstwie. Jest ona współwłaścicielką działki w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, która może być warta nawet 160 milionów złotych. Pojawiły się informacje, że za nieruchomość w latach 50. zostało wypłacone odszkodowanie, a mimo to w 2012 roku została ona zwrócona osobom, które odkupiły roszczenia od spadkobierców przedwojennych właścicieli.
Jak napisano w przesłanym IAR komunikacie ministerstwa sprawiedliwości, Marzena Kruk pracowała w resorcie od prawie 24 lat. 20 kwietnia tego roku została odwołana z funkcji Pełnomocnika do Spraw Równego Traktowania w Zatrudnieniu i Przeciwdziałania Mobbingowi w Ministerstwie Sprawiedliwości. Kilka dni później została zdymisjonowana z funkcji naczelnika Wydziału ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem i Promocji Mediacji, i przeniesiona na niższe stanowisko - głównego specjalisty w Wydziale Skarg i Wniosków.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
Niezależnie od kwestii rozwiązania umowy z Marzeną Kruk, sprawę jej oświadczeń majątkowych bada prokuratura. Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości złożył bowiem do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nią przestępstwa polegającego na podaniu nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym za lata 2009-2015. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
Komisja Dyscyplinarna dla Członków Korpusu Służby Cywilnej w Ministerstwie Sprawiedliwości, w efekcie działań, które już w kwietniu podjął Dyrektor Generalny ministerstwa, prowadziła przeciwko Marzenie Kruk postępowanie dyscyplinarne. Zarzut dotyczył podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i korektach oświadczeń majątkowych.
Marzena Kruk winna naruszenia obowiązków członka korpusu służby cywilnej
Rozprawa przed Komisją Dyscyplinarną odbyła się 6 września, a dzisiaj Komisja Dyscyplinarna uznała Marzenę Kruk za winną naruszenia obowiązków członka korpusu służby cywilnej poprzez złożenie niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych za lata 2011-2015 oraz złożenie niezgodnej z prawdą korekty informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych za lata 2012-2014 i wymierzyła obwinionej karę w postaci obniżenia stopnia służbowego służby cywilnej.
38 mln zł odszkodowania
Urzędniczka otrzymała od warszawskiego ratusza 38 milionów złotych odszkodowania za odebrane dekretem Bieruta nieruchomości. Nie była to jednak rodzinna własność, a urzędniczka jedynie odkupiła roszczenia od dawnych właścicieli lub spadkobierców. W sprawach o odzyskanie nieruchomości reprezentował ją przed władzami Warszawy jej brat Robert Nowaczyk, prawnik który specjalizuje się w odzyskiwaniu nieruchomości. Sprawą zajęła się prokuratura.
Źródło: (IAR)
Przeczytaj też: Wybierz nazwy dla pociągów PKP Intercity