Trwa ładowanie...

Błaszczak odpowiada na list Gronkiewicz-Waltz ws. bezpieczeństwa. "To margines marginesów"

Minister Błaszczak twierdzi, że ataki rasistowskie w stolicy to "margines marginesów".

Błaszczak odpowiada na list Gronkiewicz-Waltz ws. bezpieczeństwa. "To margines marginesów"
d17p9rn
d17p9rn

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poprosiła szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka o zwrócenie dodatkowej uwagi na bezpieczeństwo w stolicy. "Tego rodzaju listy to kampania wymierzona w rząd" - ocenił pismo Błaszczak, a incydenty uznał za "margines marginesów".

Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę w liście , że w ostatnim czasie nasiliły się ataki na mieszkańców i gości stolicy, które związane były z ich kolorem skóry, czy używanym językiem. "Uderzenie pięścią w twarz obywatela Kataru, wyrycie na samochodzie napisu Allah Akbar, agresywne zaczepki Azjatek w metrze, pobicie profesora, mojego uniwersyteckiego kolegi, mówiącego po niemiecku to tylko niektóre, nagłośnione przez media, przypadki zachowań wandali jedynie w stolicy. To nie jest margines. Pobłażliwość i lekceważenie tego problemu powoduje, że słowa przeradzają się w czyny" - czytamy w liście.

"To kampania wymierzona w rząd"

- Tego rodzaju listy to kampania wymierzona w rząd, stosowana przez totalną opozycję - skomentował we wtorek w TVP 1 Błaszczak pytany o ten list.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, Polska jest krajem bezpiecznym, czego dowodem były Światowe Dni Młodzieży. - Z całego świata przyjechały do Polski osoby o różnym kolorze. Było bezpiecznie - podkreślił. W jego ocenie, ataki na mieszkańców i gości stolicy miały charakter incydentalny. "To jest margines marginesów" - zaznaczył.

d17p9rn

Wina Gronkiewicz-Waltz

Błaszczak odniósł się też do pobicia w tramwaju profesora Uniwersytetu Warszawskiego. - Gdyby pani Gronkiewicz-Waltz zadbała, aby w tym tramwaju był monitoring to nie byłoby sprawy. To pani Gronkiewicz-Waltz jest odpowiedzialna za komunikację w Warszawie - powiedział szef MSWiA.

W liście Gronkiewicz-Waltz napisała, że "Warszawiacy oczekują, więc stanowczych działań, co do zaistniałeś sytuacji. Niewykrycie sprawców, bagatelizowanie tego typu przestępstw, mówienie o marginesie działań jest przyzwoleniem na dalsza eskalację tego typu zachowań. Warszawa nigdy nie była miastem ksenofobicznym i nigdy takim nie będzie. Stolica Polski domaga się stanowczych działań ze strony władz państwowych. Liczę na zrozumienie i chęć pomocy" – podsumowuje prezydent Warszawy.

Źródło: (PAP)

d17p9rn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17p9rn
Więcej tematów