Bezpłatne szkoły rodzenia dla warszawianek
Rusza trzyletni program szkół rodzenia
27.01.2014 19:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trzydzieści dwie placówki znalazły się na liście podmiotów, które przez kolejne trzy lata będą realizować, finansowany przez m.st. Warszawę, program pn. „Szkoły rodzenia”.Dzisiaj rozstrzygnięto konkurs ofert na realizację programu zdrowotnego w zakresie edukacji przedporodowej, skierowany do przyszłych matek, a rekomendowany do realizacji na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży.* Program, który będzie dostępny w latach 2014-16 jest dla korzystających z niego pań bezpłatny.* Na kolejne trzy lata m.st. Warszawa przeznaczyło na jego prowadzenie 10,4 mln zł.
Zobacz także: Kolejna kontrola w sprawie Karty Warszawiaka!
Edukacja przedporodowa nie jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego zajęcia opłacane przez miasto są tak poszukiwane przez przyszłe mamy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy – Od wielu lat finansujemy te szkolenia, aby ułatwić ciężarnym poród i czas po urodzeniu dziecka.
W bezpłatnych kursach udział wziąć mogą kobiety płacące podatki w Warszawie, albo zameldowane na stałe lub czasowo, a także podopieczne domów matki i dziecka finansowane przez miasto. W ostatnim trzyletnim programie skorzystało z niego blisko 30 tysięcy kobiet.
Z wytypowanymi placówkami miasto będzie podpisywać umowy, pierwsze zajęcia powinny się w nich rozpocząć w lutym.Zajęcia w szkole rodzenia obejmują większość problemów dotyczących ciąży, porodu i połogu. Promowane są zachowania sprzyjające zdrowiu matki, dziecka i rodziny. Zaleca się, aby uczestniczyli w nich oboje rodzice. Szkoły rodzenia są prowadzone przez wykwalifikowany personel. Zajęcia, najczęściej grupowe, obejmują zarówno wykłady, jak i ćwiczenia warsztatowe. Przyszła mama może w czasie kilkunastu godzin zajęć (odbywających się raz lub dwa razy w tygodniu) uzupełnić informacje o metodach radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi i w jaki sposób najlepiej współpracować z położną w czasie porodu. Dużo uwagi poświęca się także problemom psychologicznym i emocjonalnym w ciąży, i po urodzeniu dziecka.
Szkoły rodzenia funkcjonują zgodnie z zadaniem szerzenia oświaty zdrowotnej dla rodziców w zakresie przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem, jak również psychofizycznego przygotowania do zadania, jakim jest poród. Listę placówek znajdziecie TUTAJ .