RegionalneWarszawaBędzie rozbudowa Lotniska Chopina. Padł kolejny rekord frekwencji

Będzie rozbudowa Lotniska Chopina. Padł kolejny rekord frekwencji

Koszt rozbudowy dziewięciu rękawów w pirsie południowym to ok. 80 mln zł.

Będzie rozbudowa Lotniska Chopina. Padł kolejny rekord frekwencji

* Lotnisko Chopina w Warszawie bije kolejne rekordy. We wtorek obsłużyło już 12-milionowego pasażera w tym roku. Aby zapewnić przepustowość w planach jest rozbudowa części portu.*

12 milionową pasażerką okazała się Anna Stando, która przybyła do Warszawy z Zurychu. W prezencie otrzymała kartę uprawniającą do rocznego wstępu do salonów Executive Lounge, a także pamiątkowe upominki od przewoźnika. To już kolejny rekord frekwencji w stołecznym porcie lotniczym. W ubiegłym roku obsłużono na nim 11 mln pasażerów. - Ruch na Lotnisku Chopina rośnie bardzo dynamicznie i spodziewamy się, że cały rok 2016 zamkniemy wynikiem powyżej 12,5 mln obsłużonych pasażerów. W przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej - nawet 14 mln – zapowiada Mariusz Szpikowski, dyrektor Lotniska Chopina.

Dlatego władze lotniska myślą o jego rozbudowie. Rozważane jest przedłużenie pirsu południowego i budowa 9 nowych rękawów. Szacowany koszt? 80 mln złotych. Pirs południowy obsługuje dziś pasażerów ze strefy Schengen, a jego rozbudowa jest konieczna o strefę Non-Schengen. Odlatują z niej podróżni udający się m.in. do USA, Kanady, Chin, Wielkiej Brytanii czy Irlandii.

Lotnisko planuje także dodatkowe inwestycje. Jednak decyzje w tej sprawie są uzależnione od tego, czy plany budowy Centralnego Portu Lotniczego okażą się realne. - Decyzja o tym, czy powinien zostać wybudowany Centralny Port Lotniczy powinna zapaść już kilka lat temu, stanowiąc nieodłączny element Strategii Transportowej Kraju. Strategia ta jest potrzebna teraz, jak najszybciej. I jest to decyzja, którą może podjąć tylko rząd - tłumaczy Szpikowski.

Obecnie Lotnisko Chopina jest największe w kraju. Wzrosty liczby pasażerów skutkują lepszymi wynikami finansowymi zarządzającego portem przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. Zysk netto szacowany na koniec września tego roku przekroczył 200 mln zł i był o 40 proc. wyższy w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Tak dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwo nie miało od siedmiu lat.

Źródło: PAP/Lotnisko Chopina/Wawalove

(oprac. MO)

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)