Będą wspierać odważną i odpowiedzialną architekturę
Dziś zaczyna działalność Fundacja imienia Stefana Kuryłowicza
Dziś, 26 marca 2013 roku uroczystością inauguracyjną na Wydziale Architektury PW (ul. Koszykowa 55), o godz. 15:00 rozpoczęła się oficjalnie działalność Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Działalność Fundacji ma na celu wspieranie i promocję odważnej i odpowiedzialnej twórczości architektonicznej. ##Patron Fundacji, Profesor Stefan Kuryłowicz był wybitnym twórcą architektury, uważanym za jednego z najbardziej wpływowych architektów polskich lat 90. XX wieku i początku XXI wieku. Był członkiem Rady Architektury i Rozwoju doradzającej prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz. W latach 1983-1990 był szefem założonej przez siebie Autorskiej Pracowni Architektury działającej w ramach Autorskich Pracowni Architektury Przedsiębiorstwo Państwowe. W roku 1990 przekształcił ją w Pracownię Kuryłowicz & Associates i prowadził do dnia swojej śmierci. Jako Generalny Projektant i Prezes tej pracowni był współautorem wielu prestiżowych obiektów nagradzanych w konkursach krajowych i zagranicznych. Na
to Dom Towarowy VitkAc w Warszawie, budynki biurowe w Warszawie: Prosta Tower, Focus Filtrowa, Wolf Nullo, Królewska; siedziby firm PLL LOT, Fuji Film Poland, Emi Pomaton, Avon i Reprograf. Był też projektantem budynków i osiedli mieszkaniowych, z których najbardziej znane i najbardziej utytułowane to osiedle Eko Park i Marina Mokotów, Mariott Courtyard przy lotnisku im. Chopina w Warszawie. ##Kuryłowicz wierzył, że ład architektoniczno - urbanistyczny można osiągnąć dzięki mądrej współpracy profesjonalistów z różnych dziedzin. Uważał także, że wysoka reputacja jest koniecznym warunkiem swobody twórczej, która jest przyznawana twórcom przez społeczeństwo, dlatego przez całe życie dążył do umocnienia pozycji zawodu architekta w świadomości społecznej.
Fundacja zamierza przyznawać* nagrodę im. Stefana Kuryłowicza, która będzie wręczana w dwóch kategoriach: projektowej i teoretycznej.* Konkurs z nagrodą projektową - dofinansowaniem funduszu nagród w konkursach architektonicznych na obiekty kultury - przeznaczony jest dla instytucji samorządowych, publicznych lub prywatnych na terenie Polski. O nagrodę teoretyczną – sfinansowanie dwujęzycznej publikacji w formie specjalnej serii wydawniczej – mogą natomiast rywalizować autorzy tekstów teoretycznych poświęconych relacjom architektury i kultury.
Fundacja ustanowiła również stypendium im. Stefana Kuryłowicza, mające na celu zwiększenie szans rozwoju młodzieży szkolnej i akademickiej.
Więcej: www.fundacja-sk.pl