RegionalneWarszawaAl. Lecha Kaczyńskiego zamiast al. Armii Ludowej. 50 warszawskich ulic zmieni nazwę po dekomunizacji

Al. Lecha Kaczyńskiego zamiast al. Armii Ludowej. 50 warszawskich ulic zmieni nazwę po dekomunizacji

Zmiany w nazewnictwie są efektem ustawy dekomunizacyjnej.

Al. Lecha Kaczyńskiego zamiast al. Armii Ludowej. 50 warszawskich ulic zmieni nazwę po dekomunizacji

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zadecydował o dekomunizacji około 50 warszawskich ulic. Jedna z głównych arterii stolicy al. Armii Ludowej zmieni nazwę na ul. śp. Lecha Kaczyńskiego.

W piątek odbyła się konferencja z udziałem prezesa IPN Jarosława Szarka i wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery (PiS), który przedstawił listę ok. 50 ulic, które zmienią swoją nazwę.

Z decyzji zadowolony jest Cezary Jurkiewicz, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Warszawie i jednocześnie Prezes Polskiej Fundacji Narodowej. "Znika w Warszawie Aleja Armii Ludowej. Będzie Lecha Kaczyńskiego! Brawo Wojewoda Sipiera" u2013 napisał na Twitterze.

W ten sposób ul. Małego Franka (Zubrzyckiego) będzie ul. Danuty Siedzikówny "Inki", zastrzelonej przez UB na Woli. Swoją ulicę będą mieli m.in.: pieśniarz Przemysław Gintrowski na Mokotowie (zamiast Wincentego Rzymowskiego), Komitet Obrony Robotników we Włochach (zamiast ul. 17 Stycznia), Marek Edelman (zastąpi Lewartowskiego na Muranowie), Wojciech Kilar na Ursynowie (zamiast Jana Wasilkowskiego), niedawno zmarła Olga Johann, wiceprzewodnicząca rady miasta (zastąpi Jana Szałka na Woli), poeta Zbigniew Herbert na Powiślu (zamiast autora dramatu "Niemcy" Leona Kruczkowskiego).

Uhonorowani zostaną też Grzegorz Przemyk i Stanisław Pyjas zamordowani w czasach PRL. Zastąpią ulice Bartosika na Pradze-Południe i Bartoszka na Mokotowie.

Pełna lista

u2014 Cezary Jurkiewicz (@c_jurkiewicz)

Zmiany w nazewnictwie są efektem ustawy dekomunizacyjnej, która została przegłosowana w Sejmie 1 kwietnia 2016 r. Zgodnie z jej przepisami "nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować".

Ustawa precyzuje, że "za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989".

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)