RegionalneWarszawaaFrykasy Roku 2012

aFrykasy Roku 2012

Nagrody przyznawane za działalność na rzecz dialogu polsko-afrykańskiego. Wręczenie w sobotę, potem koncert i impreza.

aFrykasy Roku 2012

Fundacja „ Afryka Inaczej ", o której ostatnio było głośno przy okazji nagrania afrykańskich wersji warszawskich szlagierów , zaprasza na aFrykasy Roku. W sobotę w Cafe Kulturalna odbędzie się wręczenie nagród, przyznawanych przez Fundację „Afryka Inaczej" osobom związanym ze światem mediów, kultury i nauki, działającym na rzecz promocji tematyki afrykańskiej i dialogu polsko-afrykańskiego w Polsce. Potem dobędzie się koncert i impreza w afrykańskich rytmach.

Fundacja „Afryka Inaczej" powstała po to, aby mówić o Afryce inaczej niż każą nam stereotypowe wyobrażenia na temat tego kontynentu, upowszechniane w mediach i kulturze masowej - tłumaczy ideę nagrody Mamadou Diouf - Dlatego postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy mówią, myślą bądź piszą o innej Afryce, tej rzeczywistej, gdzie obok smutku jest miejsce na radość. O Afryce, gdzie żyją ludzie.

Tegoroczne aFrykasy zostały przyznane w czterech kategoriach. W kategorii media aFrykasa otrzymają dwie osoby. Jerzy Haszczyński zostanie nagrodzony za książkę „Mój brat obalił dyktatora”, w której opisuje przemiany jakie dokonały się w ostatnich latach w Afryce Północnej”. Anna Śmigulec otrzyma aFrykasa Roku za artykuł „Jeśli nie Murzyn, to kto?”, opublikowany na łamach „Dużego Formatu”.

W kategorii nauka aFryka trafi do doktora* Adama Rybińskiego*, etnologa, od lat zajmującego się badaniem Tuaregów, wielkiego pasjonata Afryki, który z niesłabnącym zaangażowaniem przybliża ten kontynent również szerszej publiczności.

W kategorii kultura Fundacja nagrodzi Sylwestra Kozerę, legendarnego już wokalistę i muzyka, założyciela Kapeli Czerniakowskiej, za jego aktywny udział w realizacji projektów integrujących afrykańskich i polskich mieszkańców Warszawy za pośrednictwem muzyki. Drugim nagrodzonym będzie Grupa Teatralna Warszawiaki, która podtrzymuje afrykańsko-polski dialog w duchu "Cafe Pod Minogą" oraz za angażuje się w działania z zakresu dialogu międzykulturowego.

Po raz drugi aFrykasa przyzna też Komitet Rzecznikowski Afrykańskiej Społeczności w Polsce. aFrykas trafi do młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, za podejmowane przez niego inicjatywy na rzecz osób pochodzenia afrykańskiego w Polsce.

Równie ważnym kryterium przy przyznawaniu naszej fundacyjnej nagrody odgrywa dialog międzykulturowy – dodaje Diouf - To dzięki przeciwdziałaniu agresji na tle etnicznym, kulturowym, czy wreszcie tej, której źródłem jest inny kolor skóry, powstają warunki do ukształtowania się społeczeństwa otwartego na świat, szanującego innych.

Uroczystość wręczenia nagród będzie tylko jednym z punktów programu tegorocznych aFrykasów Roku. W Cafe Kulturalna wystąpią afrykańscy artyści i didżeje. Przedstawiciele afrykańskiej diaspory, Mamadou Diouf i jego przyjaciele, zagrają nie tylko na bębnach. Zabrzmi też współczesna muzyka Afryki - afro beat, kwaito, naija, rai, reggae, soukous, kuduro... - didżeje Mamadou Diouf i Grajek Krawiec. Ich didżejskim setom będą towarzyszyć pokazy slajdów i filmów z Afryki.

19 stycznia, początek o g. 20.30,
Cafe Kulturalna, Plac Defilad 1

Uczestnictwo w imprezie, w części po rozdaniu nagród, płatne 10zł

Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)