Trwa ładowanie...

Afera reprywatyzacyjna: CBA zatrzymało obecnego urzędnika? Ratusz odpowiada

"W związku z reprywatyzacją CBA nie zatrzymało żadnej osoby obecnie zatrudnionej w urzędzie miasta".

Afera reprywatyzacyjna: CBA zatrzymało obecnego urzędnika? Ratusz odpowiada
d4djf42
d4djf42

- W związku z reprywatyzacją CBA nie zatrzymało żadnej osoby obecnie zatrudnionej w urzędzie miasta - podkreślił stołeczny ratusz. CBA zatrzymało w poniedziałek rano pięć osób, początkowe informacje mówiły o zatrzymaniu obecnego pracownika ratusza.

CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymało w poniedziałek rano pięć osób w śledztwie dot. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Jak poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, zatrzymani usłyszą zarzuty m.in. o charakterze korupcyjnym.

Jak podała PK, funkcjonariusze CBA zatrzymali: znanego warszawskiego adwokata Roberta N., byłego Zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakuba R., rodziców byłego urzędnika – Wojciecha R. i Alinę D., a także Marcina L.

Z kolei początkowo CBA poinformowało, że wśród zatrzymanych, prócz prawnika i byłego urzędnika, jest także obecny pracownik stołecznego ratusza. Jednak następnie CBA po raz drugi przysłało odpowiedzi na pytania dziennikarzy i usunęło z nich ten fragment informacji.

W oświadczeniu stołeczny ratusz podkreślił, że nie zatrzymano żadnego obecnego pracownika miasta.

d4djf42

- Wbrew opublikowanej przez CBA informacji, dzisiejsze zatrzymania nie dotyczą jakiejkolwiek osoby zatrudnionej w Urzędzie m.st. Warszawy. Jakub R. nie jest pracownikiem ratusza od czterech lat - został zatrudniony w ratuszu w 2006 r., za czasów rządów PiS w Warszawie. Już w 2014 r., w związku z wątpliwościami dotyczącymi przejęcia jednej z nieruchomości przez rodzinę Jakuba R., urząd złożył zawiadomienie do prokuratury. Jednak sprawa została umorzona - przekazał stołeczny ratusz.

Urząd miasta podkreślił, że na bieżąco współpracuje z organami ścigania w kwestiach związanych z prowadzonymi postępowaniami. - Przekazujemy wszelkie informacje, o które występują do nas prokuratura i CBA - zapewnia ratusz.

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z reprywatyzacją stołecznych nieruchomości. W związku z tym we wrześniu 2016 r. rozwiązane zostało Biuro Gospodarki Nieruchomościami, a w ratuszu prowadzony jest audyt wewnętrzny, którego wyniki zostaną opublikowane w najbliższych miesiącach - podkreślono w oświadczeniu.

Przypomniano w nim również, że z inicjatywy prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz Sejm poprzedniej kadencji uchwalił tzw. "małą" ustawę reprywatyzacyjną, która pozwala m.in. odmawianie zwrotu nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne takie jak szkoły, przedszkola czy tereny zieleni.

d4djf42

- Na podstawie tej ustawy wydaliśmy już 40 decyzji odmownych ws. wydania nieruchomości - podkreślił ratusz.

W prokuraturach prowadzonych jest w sumie ok. 100 różnych postępowań dotyczących reprywatyzacji w stolicy. We wrześniu na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano trzy zespoły prokuratorskie do tych spraw: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

Źródło: (PAP)

d4djf42

Oprac. Karolina Pietrzak

d4djf42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4djf42
Więcej tematów