Abp Głódź stracił honorowe obywatelstwo Warszawy. Zapadła decyzja
Czwartkową decyzją Rady Warszawy Abp Sławoj Leszek Głódź przestał być honorowym obywatelem stolicy. Chodzi o tuszowanie nadużyć seksualnych w Kościele. W głosowaniu nie wzięli udziału radni PiS, argumentując, że tryb wprowadzenia tego punktu do porządku obrad był "niepoważny".
15.04.2021 | aktual.: 15.04.2021 16:32
Abp Głódź tytuł honorowego obywatela Warszawy trzymał w 2005 roku. Jednak z końcem marca tego roku Stolica Apostolska poinformowała o ukaraniu arcybiskupa za to, że miał on tuszować nadużycia seksualne popełnione przez niektórych duchownych.
- Podejmując decyzję o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Sławojowi Leszkowi Głódziowi, Rada Warszawy nie miała pełnej informacji dotyczącej tego kandydata. Po tym, co się ostatnio wydarzyło, uważamy, że należy cofnąć uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa – argumentował warszawski radny Jarosław Szostakowski podczas czwartkowej Rady Warszawy, zgłaszając tym samym wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu o odebraniu tytułu duchownemu.
W sprawie nadużyć seksualnych wobec osób małoletnich Stolica Apostolska ukarała został zarówno abp Głódzia, jak i byłego ordynariusza diecezji kaliskiej bp Edwarda Janiaka. Ponadto w związku ze sprawą obaj duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. Nałożono na nich także karę finansową na rzecz Fundacji św. Józefa.
- Honorowe obywatelstwo jest najwyższym wyróżnieniem w naszym mieście – wskazał radny KO i dodał, że abp Głódź na taki tytuł obecnie nie zasługuje. – My zmieniamy uchwałę o nadaniu, tak żeby z punktu widzenia nadania, to nadanie nigdy nie nastąpiło – dodał.
Warszawa. Radni PiS przeciwni
W czasie czwartkowego spotkania Dariusz Figura z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił jednak uwagę, że tryb zgłoszenia uchwały "był niepoważny".
Chodziło o to, że uchwała została dopisana do porządku obrad na wniosek Szostakowskiego, a zdaniem radnego PiS, dyskusje o tak istotnych zmianach, powinny odbywać się w innym trybie.
Figura dodał, że "nie ma przyzwolenia na pedofilię w żadnej grupie społecznej".
- Nie lekceważymy sprawy pedofilii. Ale honorowe obywatelstwo jest tytułem bardzo ważnym, nie powinniśmy nad tym obradować bez żadnego trybu, na zasadzie kopa w drzwi, nad uchwałą napisaną na kolanie – tłumaczył.