RegionalneWarszawaABC inwestora: Jak kupić złoto?

ABC inwestora: Jak kupić złoto?

Inwestycja w złoto to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie wartości majątku. Złota biżuteria, choć posiada wartość użytkową, nie stanowi równie dobrej lokaty, jak sztabki czystego kruszcu. Dlaczego warto inwestować w złoto? Gdzie można je kupić, bez obaw o jego autentyczność? Odpowiedzi na te i inne pytania, związane z inwestowaniem w złoto, można znaleźć w naszym artykule.

ABC inwestora: Jak kupić złoto?
Źródło zdjęć: © Mennica Polska | Mennica Polska

26.10.2018 16:37

Czym jest złoto inwestycyjne?
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, złoto inwestycyjne to złoto dostępne w formie sztabek o minimalnej próbie 995, a także złote monety o próbie co najmniej 900 – wybite po roku 1800, które - były lub są - do dziś obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia i „są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie”.

W praktyce, do złota inwestycyjnego zaliczane jest także złoto w formie papierów wartościowych. Co istotne, zwolnione jest z podatku VAT, w związku z czym można je traktować jako walutę, a nie tylko jak surowiec.

Złoto najczęściej kupowane jest w przemyśle, branży jubilerskiej oraz przez inwestorów.

Jak inwestować w złoto?

Najpewniejszym i najczęściej wybieranym sposobem inwestowania jest zakup złota w czystej postaci (sztabki, monety bulionowe), ale dużym zainteresowaniem cieszy się również tzw. „papierowe złoto” (jednak w tym przypadku należy posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu rynków finansowych, w tym krótko- oraz długoterminowych instrumentów finansowych).

Interesuje Cię inwestowanie w złoto? Do wyboru masz:

  • złoto w czystej postaci,
  • lokaty w złoto,
  • akcje firm, które zajmują się przetwarzaniem lub produkcją złota,
  • fundusze inwestycyjne (związane bezpośrednio z rynkiem złota),
  • instrumenty pochodne takie jak opcje czy kontrakty terminowe.

Złoto – gdzie kupić?

W zależności od wybranego sposobu inwestowania, istnieją różne strony kontraktu. Jeżeli interesuje Cię inwestowanie w złoto papierowe, koniecznie zapoznaj się z ofertami banków, domów maklerskich oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Złoto w czystej postaci można nabyć w wielu miejscach – należy jednak być bardzo ostrożnym – zdarza się bowiem, że do obrotu wprowadzone są podrabiane sztabki, których zakup może być niezwykle kosztownym błędem. Aby zyskać pewność, że złoto jest autentyczne, należy korzystać wyłącznie z usług renomowanych dealerów, takich jak Mennica Polska – lider wśród podmiotów, które produkują złote sztabki.

Sztabki złota – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Zakup złota w tej formie to świetne rozwiązanie m.in. z uwagi na:

  • dostępność – zarówno w Mennicy Polskiej, jak i w dużych, renomowanych bankach, sztabki złota najczęściej dostępne są w nieznacznie odroczonym terminie (przy czym wyjątek stanowią sztabki o dużej wadze). Jest to niezwykle istotne, ponieważ zakup złota z dostawą odroczoną np. o miesiąc czy dwa jest ryzykiem, którego nie warto podejmować;
  • bezpieczeństwo – osoby zainteresowane inwestowaniem w złoto powinny korzystać z usług punktów autoryzowanych oraz cieszących się powszechnym uznaniem – jedynie wówczas zyskają gwarancję, że zakupionych kruszec jest najwyżej próby i pochodzi z legalnego źródła;
  • płynność – sztabki ze złota najwyższej próby to już ponadczasowy środek wymiany handlowej, w związku z czym, decydując się na jego zakup, można mieć pewność wysokiej płynności inwestycji (co w praktyce oznacza możliwość wyjścia z niej w każdym momencie). Co więcej, złoto zakupione w Mennicy Polskiej, które posiada oryginalne opakowanie jest objęte gwarancją odkupu.

Co wpływa na cenę złota?

Wiele osób zainteresowanych inwestowaniem w złoto zastanawia się, jakie czynniki wpływają na cenę tego kruszcu. Tymczasem zależy ona przede wszystkim od dwóch elementów. Pierwszym jest jego cena na światowych giełdach, przy czym w Polsce bierze się pod uwagę głównie giełdę londyńską. Drugim elementem jest zaś kurs dolara amerykańskiego do złotówki, z tego względu, że notowania złota są podawane właśnie w walucie amerykańskiej.

Więcej informacji na temat inwestowania w złoto można znaleźć na stronie Mennica Polska.

Zobacz także: "To żenujące". Sławomir Neumann ostro o "wywodzie" Andrzeja Dudy o żarówkach

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)