5 sierpnia o godz. 19.00 mieszkańcy Warszawy zgromadzili się przy skwerze Pamięci, u zbiegu ulicy Leszno i alei Solidarności i nastepnie ruszyli ulicami Woli w Marszu Pamięci. Jest to hołd dla ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego.
Marsz wyruszył spod pomnika u zbiegu ulicy Leszno i alei Solidarności, następnie przeszedł ulicami Okopową, Wolską, Redutową i dotarł do cmentarza Powstańców Warszawy. Na trasie marszu wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze, zatrzymując się przy 21 miejscach upamiętniających egzekucje Polaków w 1944 roku.
Uczestnicy dotarli do cmentarza Powstańców Warszawy, obok którego na wystawie plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania, zaprezentowanych jest ponad 57 tys. nazwisk warszawiaków poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Przedstawiona lista ofiar cywilnych to największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim. Ekspozycja od czerwca tego roku oświetla wieczorami aleję główną parku Powstańców Warszawy.
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało biogramy poległych wraz z zaznaczonymi na mapie miejscami pamięci oraz świece, które były rozdawane uczestnikom marszu. Warszawiacy mogli w symboliczny sposób oddać cześć poległym, zapalając świece pod tysiącami nazwisk cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego lub na trasie marszu przy tablicach pamiątkowych.
Od otwarcia zeszłorocznej edycji wystawy trwa akcja społeczna prowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i we wrześniu 1944 roku. 5 sierpnia na terenie parku Powstańców Warszawy będzie można zgłaszać się do stoisk informacyjnych i podzielić wiedzą o bliskich poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Od godz. 18.00 na miejscu dyżurować będą pracownicy Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
*Przeczytajcie również: Rzeź Woli. 72 lata temu Niemcy bestialsko zamordowali 50 tys. warszawiaków *