Trwa ładowanie...

60. urodziny Starówki!

Masa atrakcji. Na wszystkie imprezy wstęp wolny!

60. urodziny Starówki!
d3snyuf
d3snyuf

W tym roku obchodzimy 60. rocznicę Odbudowy Starego Miasta. 22 lipca 1953 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Traktu Starej Warszawy - I etapu prac na Starówce. Rekonstrukcja objęła zniszczone i wypalone kamienice położone przy Rynku Starego Miasta oraz na ulicach Piwnej i Zapiecek.

Odbudowa Warszawskiej Starówki była i wciąż jest przedsięwzięciem nie mającym precedensu: kompleksowa rekonstrukcja podważyła jedną z głównych zasad konserwatorskich, polegającą na nieodtwarzaniu zabytków. Fakt Odbudowy historycznego centrum miasta na niespotykaną dotychczas skalę wywołał ostrą krytykę opinii międzynarodowej.****

Dzisiaj, po 60 latach Stare Miasto jest jednym z najcenniejszych zabytków Warszawy - pomnikiem historii i niekwestionowanym dobrem kultury światowej. Wyrazem uznania dla dokonań polskich konserwatorów jest wpisanie w 1980 r. Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków we współpracy z instytucjami kultury planuje w okresie od maja do lipca br. uczcić rocznicę Odbudowy szeregiem wydarzeń kulturalnych.

d3snyuf

"Urodziny Starówki” odbędą się w sobotę i niedzielę 20-21 lipca. W tych dniach na Rynku Starego Miasta i w Centrum Interpretacji Zabytku odbędą się pokazy filmów archiwalnych, wykłady varsavianistyczne, spacery tematyczne, a także konkursy dla dzieci i młodzieży oraz wystawy poświęcone Odbudowie.

Starówce życzymy kolejnych, udanych 60 lat. Wszystkiego najlepszego!

d3snyuf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3snyuf
Więcej tematów