RegionalneWarszawa38. Maraton Warszawski na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego

38. Maraton Warszawski na 200‑lecie Uniwersytetu Warszawskiego

Po raz kolejny stolicę opanuje święto biegaczy.

38. Maraton Warszawski na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego
Karol Lewandowski

Około 10 tys. osób 57 narodowości weźmie udział w 38. PZU Maratonie Warszawskim oraz biegu na 5 km w niedzielę 25 września. Start nastąpi z Krakowskiego Przedmieścia spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego obchodzącego w tym roku 200. rocznicę powstania.

- Ukoronowaniem naszej współpracy, obejmującej szereg działań nawiązujących do tradycji uczelni, a jednocześnie wyrazem szacunku dla historii Uniwersytetu, będzie rozpoczęcie wielkiego biegu spod bramy głównej. Jej wizerunek znajduje się na medalach, jakie otrzymają na mecie wszyscy uczestnicy - podkreślił dyrektor zawodów Marek Tronina na środowej konferencji prasowej.

Koordynatorka obchodów jubileuszu dr Małgorzata Durska poinformowała o specjalnej klasyfikacji dla studentów, absolwentów i wykładowców o Puchar 200-lecia UW, wyjątkowej wystawie na Krakowskim Przedmieściu oraz występie chóru uczelni na trasie biegu. Wspomniała również o zawodach "na kształt maratonu", które zorganizował Uniwersytet 100 lat temu na trasie z Tarczyna do Parku Agrykola, gdzie w 1912 roku powstało pierwsze w Warszawie boisko piłkarskie z sześciotorową bieżnią oraz skoczniami i rzutniami lekkoatletycznymi, wyposażone w drewniane trybuny.

Dotychczas maratońskie numery nadano blisko siedmiu tysiącom osób, w tym 1600 debiutantom na dystansie 42 km 195 m. Dodatkowo wystartuje ponad 200 trzyosobowych sztafet.

To bieg dla każdego

- To szansa dla osób, które dopiero oswajają się z myślą o pokonaniu królewskiego dystansu. Można pobiec z rodziną, przyjaciółmi czy kolegami z firmy. Natomiast te osoby, które preferują krótkie trasy, albo brakuje im jeszcze śmiałości, aby zmierzyć się z maratonem, zapraszamy na "Piątkę". Dotychczas zgłosiło się prawie dwa i pół tysiąca osób - dodał Tronina, absolwent UW.

W gronie elity będzie m.in. wicemistrz Europy w maratonie z Zurychu (2014) Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa), który - jak podkreślił - chce się zrehabilitować za nieudany występ w igrzyskach olimpijskich.

- Shegumo bardzo przeżył perypetie związane z podróżą do Brazylii, rozpoczętą w Etiopii, gdzie się szykował do zawodów. Do Rio de Janeiro przyleciał w nocy, a rano już wystartował. Drugi raz taki przypadek nie może się zdarzyć i Yared, zwycięzca Maratonu Warszawskiego w 2013 roku, powinien już w piątek być w stolicy - zapowiedział Tronina.

  1. edycja imprezy to nie tylko sam bieg, ale też Expo Sport&Fitness, seminaria, zawody dla najmłodszych i liczne atrakcje w sobotę 24 września na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec.

Wcześniej, w niedzielę 18 września (godz. 15), będzie można uczcić pamięć współtwórcy maratonu (wówczas nosił nazwę Maraton Pokoju) poprzez udział w Biegu im. Tomasza Hopfera w Konstancinie-Jeziornej, z którą to miejscowością był związany. Dystans 5 km, a trasa prowadzi leśnymi alejkami.

Źródło: (PAP)

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)