3 tys. interwencji, prawie 95 tys. przejechanych kilometrów
Zarząd Oczyszczania Miasta podsumował półrocze
04.07.2014 10:34
Plama oleju na jezdni, konar blokujący ruch, porządek po wypadku – ktoś to musi posprzątać. O każdej porze i przez cały rok Pogotowie Porządkowe gotowe jest posprzątać miasto. Od początku tego roku interweniowało 3 tys. razy i przejechało prawie 95 tys. km.
Najczęstsze wezwania do których Zarząd Oczyszczania Miasta wysyła ekipy pogotowia, to likwidacja skutków kolizji i wypadków drogowych. Przy tego typu interwencjach ważne jest sprawne i błyskawiczne działanie po to, by Policja mogła przywrócić ruch. W pierwszym półroczu br. do sprzątania po zdarzeniach drogowych pogotowie wyjeżdżało 924 razy, gdzie m.in. usuwało plamy z rozlanych paliw i olei. Do neutralizacji używany jest specjalistyczny sprzęt oraz ekologiczne materiały rozkładające substancje ropopochodne. Do końca czerwca pracownicy pogotowia usunęli z jezdni łącznie 90 tys. m² takich plam. To tyle ile powierzchnia 13 boisk piłkarskich.
Każdego dnia pogotowie patroluje ulice Warszawy monitorując czystość pasów zieleni, ulic, chodników, słupów i latarni. Przez pół roku zebrano ok. 8 ton zanieczyszczeń, wśród których największą część stanowił papier i plastikowe opakowania. Ale także tablice rejestracyjne, kołpaki, materiały budowlane jak np. styropian czy płyty kartonowo gipsowe.
Jednym z zadań Pogotowia jest także usuwanie z jezdni rozrzuconych i zagubionych ładunków blokujących ruch. Jedną z ostatnich takich interwencji było sprzątanie po kolizji na skrzyżowaniu ul. Połczyńskiej i Powstańców Śląskich, w trakcie której z jednego z aut wyspało się ok. 70 kg pomidorów. *__*
Działalność Pogotowia Porządkowego koncentruje się na dbaniu o bezpieczeństwo ruchu drogowego, dlatego wśród prac jest również odsłanianie znaków drogowych, których widoczność ograniczają gałęzie i krzewy. W pierwszym półroczu 2014 r. odsłonięte zostały znaki w 450 lokalizacjach. Pogotowie Porządkowe usuwa także powalone na jezdnie drzewa. Przy tego typu interwencjach konary i pnie są cięte na mniejsze kawałki i wywożone do utylizacji. Np. tylko po marcowych wichurach było 19 takich interwencji.
Codziennie monitorowana jest widoczność znaków drogowych
Pogotowie Porządkowe wyjeżdża do zdarzeń na sygnał z Zarządu Oczyszczania Miasta, gdzie Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, Służba Dyżurna Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz kontrolerzy ZOM przekazują informacje o potrzebie interwencyjnego posprzątania miasta.