Trwa ładowanie...

1 maja. Święto Pracy w Warszawie pod hasłem "Przywróćmy godną pracę"

Na ulicach stolicy trwają obchody pierwszomajowe

1 maja. Święto Pracy w Warszawie pod hasłem "Przywróćmy godną pracę"
d49y78z
d49y78z

"Przywróćmy godną pracę" - pod tym hasłem odbywa się poniedziałkowy pierwszomajowy wiec i przemarsz OPZZ z okazji Święta Pracy. Jego uczestnicy przejdą sprzed siedziby OPZZ przy ul. Kopernika w Warszawie na pl. Zamkowy; zaplanowano pokazy kulinarne i koncerty.

Pochód ruszył kilkanaście minut po godz. 12.00.

Na przedzie maszeruje w zielono-żółtych strojach Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Ostrowi Mazowieckiej i grupa górników w strojach galowych. Uczestnicy manifestacji trzymają biało-czerwone flagi, na niektórych jest napis "PPS", są flagi biało-czerwone SLD, niebieskie OPZZ i fioletowe partii "Razem". Jej przedstawiciele trzymają transparenty z napisami "Polska dla milionów - nie dla milionerów" i "Najpierw ludzie, potem zyski". Działacze "Pracowniczej Demokracji" niosą tablice - m.in. z napisem "Kapitalizm oznacza nędzę, rasizm, wojnę i katastrofę klimatyczną. Inny świat jest możliwy"

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz powiedział, że "1 Maja jest zawsze nasz, bo zasłużyliśmy sobie na to naszą pracą. Jesteśmy tu z potrzeby serca, bo jesteśmy jedną, wspólną pracowniczą rodziną". Dodał, że w ubiegłym roku doszło do 87 886 wypadków, w których straciło życie 239 osób. "To są bezimienni bohaterowie naszych czasów, uczcijmy ich minutą ciszy" powiedział Guz.

d49y78z

"Jako lewica domagamy się, aby prekariat uzyskał prawa ekonomiczne i prawa pracownicze. Byśmy pożegnali XIX-wieczny rynek pracy i towarzyszący mu wyzysk" - dodał przewodniczący OPZZ.

Po wiecu kolumna sprzed siedziby Porozumienia przy ul. Kopernika ma przejść ul. Świętokrzyską do Krakowskiego Przedmieścia na pl. Zamkowy. Na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Miodowej stanie scena, na której do godz. 15 zaplanowano występy artystyczne i wystąpienia.

Nie tylko związkowcy

Oprócz OPZZ, na 1 maja zgromadzenie zgłosiła Polska Partia Socjalistyczna. Uczestnicy spotkali się na placu Grzybowskim w godz. 10.00-10.45, organizator zadeklarował udział 30 osób.

Zgromadzenie na 500 osób zgłosił Ruch Sprawiedliwości Społecznej w godz. 11-14. Uczestnicy idą z ronda de Gaulle'a przez pl. Trzech Krzyży i Al. Ujazdowskie przed kancelarię premiera. Ta manifestacja również może spowodować utrudnienia w ruchu.

Fot. PAP/Leszek Szymański

d49y78z

Związek zawodowy "Samoobrona" planuje demonstrację na 100 osób w godz. 15.30-17.30. Uczestnicy z placu Zamkowego mają przejść przed Pałac Prezydencki.

W godz. 14-15.30 zgłoszono także manifestację na 150 osób, której celem jest - jak powiedziała Gawor - zwrócenie na trudną sytuację młodych ludzi na rynku pracy. Uczestnicy zbiorą się na rogu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, a dalej przejdą Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy.

Źródło: WawaLove/PAP

d49y78z
d49y78z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49y78z
Więcej tematów