Warszawa wybierze prezydenta. Debata Wirtualnej Polski [RELACJA NA ŻYWO]
Magdalena Biejat, Tobiasz Bocheński oraz Przemysław Wipler są gośćmi debaty przedwyborczej WP. Udziału w dyskusji i rozmowy z kontrkandydatami odmówił urzędujący prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Śledź relację na żywo.
- W przedwyborczej debacie #BitwaOWarszawę mierzą się: kandydatka Lewicy Magdalena Biejat, kandydat Prawa i Sprawiedliwości Tobiasz Bocheński oraz kandytat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców - Przemysław Wipler. Debatę prowadzi dziennikarz WP - Patrycjusz Wyżga.
- Udziału w dyskusji odmówił urzędujący prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.
- Chcesz wiedzieć jakie pomysły na Warszawę mają zaproszeni kandydaci? Czekamy na pytania pod numerem telefonu: 22 292 18 35.
- Do wyborów samorządowych zostało tylko 21 dni. Głosowanie, w którym mieszkańcy Warszawy wybiorą nowego prezydenta, odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia. Ewentualna druga tura będzie 21 kwietnia.
Debatę można oglądać na kanale Didaskalia.
Debata: Biejat, Wipler, Bocheński, Trzaskowski? Kto będzie prezydentem Warszawy?
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Debaty WP za ich dyskusję o Warszawie. Państwu dziękujemy za uwagę i pytania.
Ostatnim tematem była książka "Diuna". Przemysław Wipler czytał książkę sześć razy, Magdalena Biejat również ją czytała. Tobiasz Bocheński powiedział, że to nie jego zainteresowania.
Kto wygrał debatę?
18 proc. osób na kanale Didaskalia zagłosowało na Tobiasza Bocheńskiego
36 proc. osób wybrało Magdalenę Biejat.
45 proc. osób poparło Przemysława Wiplera.
- Mój plan to jest skończenie z prowizorką, żeby rzeczy toczyły się z rozpędu i byle jak - podsumowuje Magdalena Biejat.
- Jestem politykiem nowego pokolenia. Nie będę traktował Warszawy nigdy jako kwiatka do kożucha - powiedział Tobiasz Bocheński.
Kto był najlepszym prezydentem Warszawy?
Magdalena Biejat mówi o Stefanie Starzyńskim. Tobiasz Bocheński wymienił również Sokratesa Starynkiewicza. Wipler powtórzył oba te nazwiska.
Pytanie o reprezentacyjną ulicę dla Lecha Kaczyńskiego.
Magdalena Biejat chciałaby aby zdecydowali o tym warszawiacy. Tobiasz Bocheński jest jak najbardziej za. Podobnie uważa Przemysław Wipler.
Pytanie o odbudowę Pałacu Saskiego.
- Jeżeli chce na to wydać pieniądze, to będzie to z korzyścią dla Warszawy - mówi Przemysław Wipler.
Tobiasz Bocheński zarzuca bierność w tej sprawie władzom Warszawy.
- Uważam, że te pieniądze można wydać lepiej - mówi Magdalena Biejat.
Co z pomnikiem smoleńskim na placu Piłsudskiego?
- Nie sądzę, żeby to był najważniejszy problem dla warszawiaków. Większym problemem było wtedy, kiedy zamykano pół Warszawy na uroczystości - mówi Magdalena Biejat.
- Nie jest to żaden problem - powiedział Tobiasz Bocheński. Dodał, że na placu ma zostać odbudowany Pałac Saski.
- Warszawa przez 8 ostatnich lat była przechowalnią kadrową polityków opozycji - zarzucił Przemysław Wipler.
- Tam jest taki bałagan, że świadczenia w jednej dzielnicy wypłacane są jednego dnia, a w innej dwa tygodnie później - mówił Bocheński o działaniu Ratusza. - Ja miałem gabinet obok pana Trzaskowskiego, wiem, jak się przepracowywał - stwierdził kąśliwie.
- To co dzisiaj jest potrzebne, to doprowadzenie do tego, żeby ludzie, którzy znają się na pracy, nie odchodzili z urzędu. Żeby zostali, żeby wrócili, żeby nowi ludzie chcieli pracować w urzędach. Nie będziemy mieć dobrze funkcjonujących usług, bez dobrego zarządzania i dobrych kadr - mówi Magdalena Biejat.
Czy Warszawa powinna zacząć budować schrony celem obrony ludności cywilnej na wypadek wojny? - kolejny temat sondy na kanale Didaskalia na YouTube.
Magdalena Biejat przypomina, że już dwa lata temu apelowała o inwentaryzację schronów w Warszawie. Ostatnio zarzucił to NIK. - Nadal nie wiemy, ile tych schronów jest i które nadają się do użytku i renowacji - mówi Magdalena Biejat.
Dla Tobiasza Bocheńskiego schrony również są tematem priorytetowym. - Mamy możliwości, ale należy dokonać inwentaryzacji i renowacji.
Kandydaci odpowiadali na pytanie o schrony w Warszawie.
Według Przemysława Wiplera w mieście nie ma w ogóle obrony cywilnej. - Nie ma kultury posługiwania się bronią, np. strzelnic w Warszawie jest mało. Jeśli chodzi o schrony przeciwlotniczej to okazuje się, że metro nie jest przystosowane - powiedział.