PolskaWarszawa uczy się od Stambułu

Warszawa uczy się od Stambułu

Wystawę współczesnej sztuki tureckiej - "Diversity. Learning from Istanbul" otwarto w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ekspozycja prezentuje różne spojrzenia młodych tureckich artystów na miejską przestrzeń Stambułu.

Przygotowania Warszawy do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku oraz pełnienie tej funkcji przez Stambuł w roku bieżącym stanowi dobrą okazję do nawiązania artystycznej współpracy. Tym bardziej że - jak zauważyła jedna z dwóch kuratorek projektu Kaja Pawełek podczas piątkowej konferencji - sztuka turecka pozostaje w Polsce niemalże nieznana. - Jest to pierwsza w naszym kraju tak licznie reprezentowana wystawa prac artystów z Turcji - powiedziała.

W słowie "diversity", oznaczającym w języku angielskim "różnorodność", nie bez powodu pojawia się turecka litera. Jest ona sygnałem dla odbiorców, że wystawa przedstawia widok wielokulturowego miasta z rozmaitej perspektywy młodych tureckich artystów związanych ze Stambułem.

Wystawa nie daje jednolitej, syntetycznej wizji Stambułu, lecz stanowi zbiór indywidualnych narracji, które pozwalają poznać bogactwo i różne oblicza tej megametropolii. Prace jedenastu tureckich artystów, na które składają się instalacje, filmy oraz zdjęcia, opowiadają o konkretnych miejscach i osobach.

Osobną częścią projektu "Diversity. Learning from Istanbul" jest prezentacja pracy Emre Huenera "Total Realm", którą będzie można oglądać na wielkoformatowym ekranie zamontowanym na dachu domu handlowego Sezam przy skrzyżowaniu ulicy Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. W przestrzeni publicznej Warszawy pojawią się także plakaty autorstwa Ceren Oykut.

Koncepcja wystawy - zdaniem drugiej kuratorki projektu Serry Ozhan - łączy dwa sposoby mówienia o mieście. Pierwszy z nich ukazuje miasto jako architektoniczno-urbanistyczne, fizyczne zjawisko. Drugi, natomiast, skupia się na opisie życia w mieście, procesów, które zachodzą w jego przestrzeni. Wszystkie prace zebrane na wystawie tworzą ścieżkę, której kolejne fragmenty poprzez dźwięki, kształty i gesty pokazują różne realia Istambułu. - Ten drugi aspekt przybliża turecką stolicę do Warszawy, gdyż oba miasta znajdują się w momencie wchodzenia do nowej rzeczywistości i mogą się wspólnie od siebie uczyć - dodała kuratorka.

Wystawę "Diversity. Learning from Istanbul" będzie można oglądać do 7 listopada.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)