Trwa ładowanie...
warszawa
01-08-2004 17:00

Warszawa pamięta

(PAP)
Flagi na budynkach, latarniach i autobusach, wieńce pod tablicami upamiętniającymi bohaterów, przechodnie z biało-czerwonymi opaskami – tak wygląda Warszawa dokładnie 60 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17.00 w całej stolicy słychać było syreny.

Warszawa pamiętaŹródło: PAP
d20wrpv
d20wrpv

Na niektórych ulicach muzykanci grają powstańcze piosenki. Spotkać też można harcerzy, którzy przypinają przechodniom biało-czerwone wstążeczki. Po biało-czerwonych opaskach rozpoznać można tych, którzy w 1944 roku walczyli w obronie miasta. W metrze, zamiast tradycyjnego komunikatu przy stacji Ratusz usłyszeć można głos prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego: „Powstanie Warszawskie – pamiętajmy”.

Powstanie nie było czymś niespodziewanym. Ówcześni mieszkańcy Warszawy mówią, że coś wisiało w powietrzu od połowy lipca. Zbliżał się front sowiecki, coraz wyraźniej słychać było kanonadę dział. Aż wreszcie wybuchło – i to nie o 17.00, a około 15. Dziś nie sposób znaleźć kogoś ze starszego pokolenia warszawiaków, kto powie, że to nie miało sensu.

(PAP)
Źródło: (PAP)

Powstanie miało trwać 2-3 dni – dopóki nie nadejdzie pomoc. Trwało 63. Kosztowało życie 18 tys. powstańców i około 200 tys. cywilów.Bohaterami tamtych dni są nie tylko żołnierze, ale też mieszkańcy Warszawy.

d20wrpv

Dlaczego Powstanie upadło? Niektórzy mówią, że źle uzbrojeni Polacy „rzucili się z motyką na słońce”. Mimo wciąż zamkniętych archiwów rosyjskich i brytyjskich, wszystko wskazuje na to, że powstańców i ludność Warszawy zostawiono prawie bez pomocy, bo wygrały interesy polityczne Aliantów.

d20wrpv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20wrpv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj