Warszawa otrząsa się po szczycie
Stolicy w piątek wciąż jeszcze daleko do jej
zwykłej ruchliwości, ale życie powoli wraca tu do normy. Na
rogatkach miasta nie widać już tak wielu policyjnych wozów, na
ulicach jest coraz więcej ludzi, niektóre sklepy demontują już
zabezpieczenia wystaw.
Od godziny 16 w piątek policja będzie przywracać ruch w strefach bezpieczeństwa w Warszawie. Zaczęli też wyjeżdżać policjanci z terenu kraju, którzy wspierali stołecznych funkcjonariuszy w zabezpieczaniu Europejskiego Szczytu Gospodarczego.
Wielki srebrzysty płot znika sprzed Galerii Centrum. W czwartek sklep był zamknięty, w piątek działa już normalnie.
Otwarta jest także galeria z rysunkami Andrzeja Mleczki na Marszałkowskiej. Sklep nie zrobił sobie przerwy na czas szczytu, a także jako jedyny w okolicy nie zabił swych okien dyktą.
Jego obsługa wyszła nawet naprzeciw potencjalnym nowym klientom i w czwartek, kiedy przechodziła obok demonstracja alterglobalistów, wywiesiła zachęcający napis: "Dla alterglobalistów 10 proc. zniżki". Jak dowiedziała się PAP w galerii, chętnych nie brakowało.
Na Pradze ulice pełne są samochodów, a chodniki pieszych. Z Centrum Bankowo-Finansowego przy Rondzie de Gaulle'a zniknęła część zasieków, w EMPiK-u trwa zdejmowanie wiórowych płyt z witryn sklepu. W Alejach Jerozolimskich zabezpieczenia już zniknęły z niektórych lokali, m.in. z banku Millennium. Ruch w centrum zamiera tylko w momencie, gdy na sygnale przejeżdża ulicami kolumna samochodów VIP-ów.
Wciąż jednak znaczna część sklepów na Świętokrzyskiej, Senatorskiej, Marszałkowskiej czy Nowym Świecie jest "zabita dechami". Otwarte zostaną prawdopodobnie dopiero we wtorek.
Płyty zabezpieczające witryny właściciele mogą przekazać schronisku dla zwierząt w Korabiewicach koło Żyrardowa. W czwartek zaapelowało o to stowarzyszenie Empatia, które działa m.in. na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt i ochrony ich praw.
Wielu mieszkańców Warszawy udało się na dłuższy weekend za miasto, autobusy na niektórych trasach nadal jeżdżą objazdami.