Trwa ładowanie...

Warszawa. Ministerstwo ujawnia przyczynę awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka"

- Przyczyną rozerwania kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" było pęknięcie rurociągu na połączeniu ze stalową rurą osłonową - poinformował Marek Gróbarczyk. Minister dodał, że "uszkodzenie połączenia mogło być przyczyną wzrostu ciśnienia, a w efekcie - wybuchu".


Warszawa. Ministerstwo ujawnia przyczynę awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka"Źródło: PAP, fot: PAP/Piotr Nowak
dcx7b3r
dcx7b3r

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powoływał się na ustalenia Wód Polskich w sprawie awarii w "Czajce". Zgodnie z nimi, przyczyną było pęknięcie rurociągu na połączeniu stalowej rury preizolowanej otuliną HDPE z plastikową rurą HDPE, czyli kolektorem. Chodzi o miejsce, w którym kolektor styka się ze stalową rurą osłonową.

- W wyniku prawdopodobnie uszkodzenia czujników ciśnieniowych nastąpił wzrost ciśnienia w rurociągu i po prostu rozerwanie głównego rurociągu - tłumaczył dziennikarzom Gróbaczyk. To samo miało się stać po przełączeniu systemu na awaryjny kolektor, wykonany z tego samego materiału.

Minister wyjaśnił, że rura osłonowa została wykonana metodą przewiertu sterowanego, co - z uwagi na jej średnicę - było "horrendalnie drogim przedsięwzięciem". Taki przewiert, według ministra, mógł kosztować nawet miliardy złotych. Gróbaczyk dodał, że do dalszych ustaleń - w tym ustalenia powodu rozszczelnienia rurociągu - potrzebna jest ocena biegłych.

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Sztab kryzysowy podejmuje decyzje

W czwartek wieczorem w KPRM pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego obradował sztab kryzowy. Pemier podjął na nim decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, który będzie przerzucał ścieki w Warszawie z lewego brzegu Wisły na prawy. Pomoc rządu przyjęły władze stolicy. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział jednocześnie, że miasto opracuje działania, których celem będzie zminimalizowanie szkodliwości ścieków.

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka"

Każdej sekundy do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieków z uszkodzonej instalacji warszawskiej oczyszczalni "Czajka”. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Wówczas uruchomiono kolektor zapasowy. Jednak w środę on także uległ awarii. Od tego momentu ścieki są wtłaczane prosto do Wisły.

dcx7b3r

Inspekcja Ochrony Środowiska zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez MPWiK w Warszawie "w związku z ponad dobowym opóźnieniem poinformowania służb o wystąpieniu poważnej awarii i zagrożeniu zanieczyszczeniami komunalnymi z Warszawy" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcx7b3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcx7b3r
Więcej tematów