Trwa ładowanie...

Warszawa jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Ranking  najbardziej zanieczyszczonych przez smog aglomeracji w Unii przygotował francuski dziennik "Le Monde". W pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy polskie miasta - Kraków, Wrocław i Warszawa. W stolicy stężenie smogu przekracza normę aż przez 152 dni w roku! Gorzej jest we Wrocławiu (166 dni) i Krakowie (210 dni).

Share
Warszawa jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d2narvn

Niedawno serwis WawaLove.pl informował, że wzrosła powierzchnia rejonów miasta, nad którymi unoszą się niebezpieczne pyły mikroskopijnej wielkości. Przenikają one nie tylko do górnych dróg oddechowych i oskrzeli, ale także do krwi. W pyłach tych zawieszone są drobinki metali ciężkich, dioksyn i benzoalfapirenu.

Uważa się, że pyły mogą powodować choroby serca oraz zwiększać ryzyko nowotworów, zwłaszcza płuc. Pyły te trafiają do powietrza w wyniku spalania toksycznych śmieci, pylenia z rur wydechowych samochodów oraz pylenia z ulicznego kurzu, który pełen jest cząstek startych klocków hamulcowych i ścieranych opon. W roku ubiegłym najsilniejsze stężenie tych pyłów odnotowano w Ursusie, Śródmieściu, na Targówku i na Woli.

d2narvn

Według najnowszych danych, trujący dwutlenek azotu, który produkuje głównie komunikacja samochodowa, przekracza dopuszczalne normy na styku Śródmieścia, Woli i Ochoty, u zbiegu Al. Jerozolimskich, ul. Towarowej i Żwirki i Wigury.

Poniżej 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE wg "Le Monde". W nawiasie podana jest liczba dni w roku ze stężeniem smogu przekraczającym normę.

  1. Sofia - (320)
  2. Mediolan - (272)
  3. Kraków - (210)
  4. Marsylia - (200)
  5. Płowdiw - (189)
  6. Madryt - (188)
  7. Turyn - (174)
  8. Wrocław - (166)
  9. Rzym - (157)
  10. Warszawa - (152)
d2narvn

Podziel się opinią

Share
d2narvn
d2narvn
Więcej tematów