Takiej prognozy jeszcze nie było. W Polsce może paść rekord gorąca
Żar znad Sahary zbliża się do centralnej Europy. W połowie sierpnia w Polsce może paść rekord ciepła - tak wynika z prognoz amerykańskich synoptyków. Europejscy eksperci przewidują co prawda, że spiekota ominie nasz kraj, ale jedno jest pewne - znów będzie bardzo ciepło.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
O tym, że sierpień może być miesiącem z temperaturą powietrza powyżej normy z lat 1991-2020, IMGW już informował. Z map wynika, że drugi miesiąc wakacji będzie równie ciepły, co pierwszy.
Ale czy czeka nas prawdziwy żar tropików? Zdania synoptyków są w tej kwestii podzielone. Jeśli jednak sprawdzą się przewidywania amerykańskich ekspertów, Warszawa będzie niczym Rzym w upalnym sezonie, a Polska pobije swój gorący rekord.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Budowali piramidę Cheopsa. Archeolodzy odkryli, jaką cenę zapłacili robotnicy
Pogoda w sierpniu. Padnie rekord?
Aktualną rekordzistką jest Ścinawa. W tym śląskim mieście w 1943 r. termometry wskazały 40,5 st. C. Od tamtej pory rekordu pobić się nie udało. Najbliżej była dolnośląska wieś Ceber. Tam w sierpniu 2015 roku potwierdzono 39 stopni.
Amerykański model GFS, na który powołuje się portal TVN24 pokazuje, że za tydzień w Polsce temperatura może sięgnąć nawet 40 st. C. Nad Europą pojawić się mają dwa wyże, które "przepchną do nas" spod Zwrotnika Raka gorące powietrze.
To może poskutkować - oczywiście - pobiciem rekordu ciepła w sierpniu, nie tylko w Polsce.
Jeśli wyliczenia modelu się sprawdzą, Warszawa termicznie zamieni się w Rzym. W tym czasie w stolicy Włoch temperatura wzrosnąć ma do około 35 st. C.
Światowi prognostycy nie są jednak zgodni. Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) przewiduje, że piekielny skwar może ominąć nasz kraj. W pogodzie, wiadomo, wszystko może zmieniać się w mgnieniu oka. Jedno jest pewne, niezależnie do tego, czy rację będą mieli amerykańscy, czy europejscy synoptycy - do końca wakacji nie powinniśmy marznąć.
Czytaj również: Południe Europy w ogniu. Pojawił się apel o pomoc
Źródło: TVN24/PAP/IMGW/Windy/wetter3.de/WP