Waniek: nie było mataczenia przy ustawie
Nie było mataczenia przy pracach legislacyjnych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dotyczących nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji – oświadczyła przewodnicząca Rady Danuta Waniek przed sejmową komisją śledczą, badającą tzw. aferę Rywina. O mataczeniu mówił w czasie swego przesłuchania przed komisją poprzedni przewodniczący KRRiT, Juliusz Braun, nie potwierdził tego jednak inny jej członek, Jarosław Sellin.
Danuta Waniek powiedziała, że nie uważa, by w sprawie zniknięcia z projektu nowelizacji słowa "dwóch", odnoszącego się do programów Telewizji Polskiej, tkwiła „jakaś zła tajemnica”. Zniknięcie słowa "dwóch" było jednym z powodów, dla których Braun mówił o mataczeniu.
Waniek powiedziała, że nie uważa tego za podejrzane, bowiem w trakcie dyskusji członkowie Rady zgadzali się, że żywot ustawy ze słowem "dwóch" byłby bardzo krótki. Tak sformułowana ustawa umożliwiałaby bowiem telewizji publicznej podejmowanie nowych przedsięwzięć.
Waniek zapowiedziała, że w ciągu dwóch tygodni przekaże komisji protokół z zakończonego przez Radę dochodzenia w sprawie zniknięcia słowa z tekstu nowelizacji. Przewodnicząca dodała jednak, że prawdopodobnie nie uda się znaleźć osoby, która dokonała tej zmiany.
Przewodnicząca Rady oświadczyła, że nie uważała, jako funkcjonariusz publiczny, iż musi coś zrobić z informacją o tzw. aferze Rywina, którą otrzymała we wrześniu zeszłego roku w czasie prywatnej rozmowy z Adamem Michnikiem. Waniek zeznała, że uznała sprawę za mało prawdopodobną i postanowiła czekać na dalszy bieg wydarzeń. Dodała, że prawdopodobieństwo i nieprawdopodobieństwo tej sprawy było dla niej równe.
Danuta Waniek podkreśliła, że odpowiedzialność za kształt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji ponosi rząd, a nie KRRiT. Pieczę nad nowelizacją sprawowali w Radzie jej były przewodniczący Juliusz Braun i sekretarz Włodzimierz Czarzasty. Waniek dodała, że Braun bardziej angażował się w te prace.
Przewodnicząca powiedziała też, że nie widzi potrzeby prowadzenia równoczesnego, razem z komisją, dochodzenia w sprawie domniemanego konfliktu interesów Włodzmierza Czarzastego. Posiada on wraz z żoną udziały w firmie Muza, która jest współwłaścicielem firmy Euromedia TV. Firma ta czerpie korzyści ze współpracy z telewizją publiczną.
Waniek, zapytana przez posła Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, czy znane jej są zarzuty formułowane wobec Czarzastego o wywieraniu nacisku na nadawców prywatnych, powiedziała, że zna je tylko z prasy. Dodała, że odkąd jest przewodniczącą KRRiT nie zetknęła się z takimi oskarżeniami. Wyjaśniła, że nie akceptowałaby takich praktyk.
Komisja zakończyła przesłuchanie Danuty Waniek. W czwartek komisja ma zacząć przesłuchanie wiceministra kultury Rafała Skąpskiego.