Trwa ładowanie...
d4dfvoe
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wandale podpalili katolicki kościół nad Jeziorem Tyberiadzkim w Izraelu

Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim został poważnie uszkodzony przez pożar, który prawdopodobnie został celowo wywołany przez żydowskich ekstremistów - poinformowała izraelska policja. Zatrzymano 16 podejrzanych, których wkrótce wypuszczono.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim w Izraelu po pożarze
Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim w Izraelu po pożarze (PAP/EPA, Fot: Atef Safadi)
d4dfvoe

- Pożar wybuchł w nocy ze środy na czwartek, powodując poważne uszkodzenia wewnątrz i na zewnątrz budynku - podał policyjny rzecznik Micky Rosenfeld. Dodał, że policja wszczęła śledztwo w sprawie możliwego podpalenia i szuka podejrzanych.

Za taką hipotezą przemawia fakt, że na ścianie świątyni ktoś wypisał czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy, krytykujący "czczenie fałszywych bogów". Ponadto - jak przekazała straż pożarna - wstępnie ustalono, że pożar wybuchł w kilku miejscach we wnętrzu kościoła.

Kilka godzin później policja poinformowała o ujęciu 16 podejrzanych, a wkrótce o ich zwolnieniu. Zatrzymani "zostali zwolnieni bezwarunkowo po przesłuchaniu i złożeniu zeznań; śledztwo trwa" - poinformowano w komunikacie.

d4dfvoe

Wcześniej policyjna rzeczniczka podała, że zatrzymani to młodzi osadnicy żydowscy z osiedli na Zachodnim Brzegu, w tym 10 osób z Icchar, osiedla uważanego za bastion żydowskich ekstremistów zamieszanych w przeszłości w przestępstwa motywowane nienawiścią.

Ojciec Matthias Karl z opiekującego się świątynią zakonu benedyktynów, powiedział, że ogień ciężko uszkodził przykościelny sklep z pamiątkami, biuro pielgrzymkowe oraz salę spotkań, a także egzemplarze Biblii i modlitewniki.

Do szpitala trafili zakonnik i wolontariusz, którzy nawdychali się dymu.

Incydent został ostro potępiony przez izraelskie władze. Minister ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan oświadczył, że "podpalenie kościoła to podły i tchórzowski akt, sprzeczny z fundamentalnymi zasadami Izraela", a wiceszefowa dyplomacji Cipi Hotoweli zapewniła, że Izrael szanuje wolność religijną.

d4dfvoe

To nie był pierwszy raz

W ostatnich latach kościoły i meczety w Izraelu często stawały się celem podobnych aktów wandalizmu. W 2014 r. grupa nastolatków, głównie żydowskich, zaatakowała wiernych w Kościele Rozmnożenia, obrzucając ich kamieniami, niszcząc krzyż i wrzucając ławki do jeziora.

Według danych organizacji Rabini na rzecz Praw Człowieka od 2009 r. w Izraelu, Jerozolimie Wschodniej i na terytorium okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu doszło do 43 ataków motywowanych nienawiścią na kościoły, klasztory i meczety. Aresztowano w sumie kilkadziesiąt osób, ale z uwagi na młody wiek sprawców tylko kilku z nich skazano.

Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb zbudowano w latach 80. na pozostałościach świątyń z IV i V wieku, wzniesionych w miejscu, gdzie według Biblii Chrystus dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb, by nakarmić nimi podążające za nim tłumy wiernych.

d4dfvoe

Według ojca Matthiasa odrestaurowana mozaikowa posadzka z V wieku, co roku podziwiana przez tysiące pielgrzymów, nie została zniszczona przez pożar.

Zobacz również: Pożar w Nantes. Spłonął dach bazyliki

d4dfvoe

Podziel się opinią

Share

d4dfvoe

d4dfvoe
Więcej tematów