Trwa ładowanie...
d3odtsj

Waloryzacja składek emerytalnych. Dlaczego czerwcowa waloryzacja jest tak ważna?

Waloryzacja składek emerytalnych, zgromadzonych na indywidualnych kontach przyszłych emerytów, odbywa się co roku w czerwcu. Ma ona wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Waloryzacja skłądek emerytalnych w czerwcu 2020 będzie rekordowa
Waloryzacja skłądek emerytalnych w czerwcu 2020 będzie rekordowa (Pixabay)
d3odtsj

Waloryzacja składek emerytalnych w czerwcu. Czym się różni marcowa od czerwcowej?

Waloryzacja składek emerytalnych, która odbywa się w czerwcu, nie ma nic wspólnego z marcową waloryzacją świadczeń emerytalnych. Czerwcowa waloryzacja dotyczy składek zgromadzonych na kontach przyszłych emerytów i ma wpływ na wysokość świadczeń, które dopiero będą wypłacane, gdy dana osoba pójdzie ne emeryturę. Marcowa waloryzacja ma natomiast wpływ na wysokości wypłacanych świadczeń.

Czerwcowa waloryzacja składek emerytalnych będzie rekordowa

Jak wyjaśnia portal money.pl, wskaźnik waloryzacji konta ustalany jest na bazie wzrostu cen i tempa wzrostu przypisu składek emerytalnych. W tym roku kapitał emerytalny wzrośnie o rekordowe 8,94 proc. Oznacza to, że czerwcowy wskaźnik waloryzacji wyniesie 108,94. Jeśli przyszły emeryt ma już odłożone na swoim indywidualnym koncie 100 tys. zł, do tej kwoty zostanie doliczone 8 tys. zł. Jeśli ma 200 tys. zł - dostanie 17 tys. zł ekstra, a przy 300 tys. zł - 28 tys. zł. "Przy wartości 450 tys. zł to kwota 40,2 tys. zł. Gdy ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to waloryzacja doprowadzi do dopisania aż 76 tys. zł - powiedziała portalowi money.pl prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

d3odtsj

Zobacz wideo: Agata Duda i sondaż dla WP. "To nie są wybory pierwszej damy"

d3odtsj

Podziel się opinią

Share

d3odtsj

d3odtsj
Więcej tematów