Waloryzacja emerytur. Ile może wynieść świadczenie w 2021 roku?
To już pewne, że w 2021 roku emeryci będą otrzymywać wyższe emerytury. Rząd przygotowuje rozporządzenie, określające wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji na minimalnym, ustawowym poziomie, który wyniesie 3,84 proc. Co to oznacza w praktyce?
Waloryzacja emerytur ma związek z rozporządzeniem ustalającym wysokość jego wskaźnika w 2021 r. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to nic innego jak średnioroczny wykaz cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym (uwzględniający inflację) zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. ma wejść w życie w trzecim kwartale 2020 roku.
Waloryzacja emerytur i wstępne prognozy
Prognozy przewidują, że sama waloryzacja emerytur i rent w 2021 r. wyniesie 103,84 proc. Jak się okazuje, koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, przy wskaźniku 103,84 proc. oszacowano na ok. 9,6 mld zł - podaje rząd.
"Strona rządowa zaproponowała pozostawienie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na minimalnym ustawowym poziomie - 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia Rady Ministrów.