Trwa ładowanie...
d3mjo5l

Walka o władzę w Turkmenistanie jest nieunikniona

Walka o władzę w Turkmenistanie
wydaje się być nieunikniona, gdyż oprócz napięć wewnętrznych,
splatają się tam interesy światowych mocarstw - pisze
"Washington Post" komentując śmierć turkmeńskiego prezydenta
Saparmurada Nijazowa.

d3mjo5l
d3mjo5l

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/smierc-prezydenta-turkmenistanu-6038708048265857g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/smierc-prezydenta-turkmenistanu-6038708048265857g )
Śmierć prezydenta Turkmenistanu

Sam Nijazow wykluczał jakiekolwiek rozważania o sukcesji, ponieważ zakładał, że jego władza jest wieczna - przypomina dziennik. Ale podobnie jak po śmierci radzieckiego dyktatora Józefa Stalina, wewnętrzny krąg rządzących jest spętany strachem i głęboką nieufnością wobec siebie nawzajem, natomiast wielu turkmeńskich oficjeli, którzy uciekli przed represjami reżimu za granicę, teraz zastanawia się nad powrotem do kraju, a to może tylko zaostrzyć walkę - tłumaczy.

d3mjo5l

Gazeta podkreśla, że istnieje prawdopodobieństwo, że konflikt nie zamknie się w kręgach elit, lecz rozszerzy się i doprowadzi do zamieszek.

Wcześniej czy później turkmeńskie elity zaczną szukać poparcia na zewnątrz, a przecież światowi gracze, szczególnie Rosja i USA, mają swe interesy w Turkmenistanie - pisze dalej "Washington Post". Według dziennika, Federacji Rosyjskiej zależy na turkmeńskim gazie i innych surowcach, natomiast Stanom Zjednoczonym na utrzymaniu na terytorium turkmeńskim amerykańskiej bazy wojskowej.

"Można by przypuszczać, że zmiany choć w jakiś sposób poprawią sytuację Turkmenów. Ale gdy stawką jest równowaga sił w Azji Środkowej, wydaje się mało prawdopodobne, że łamanie praw człowieka będzie znaczącym zmartwieniem dla rywali w tej grze" - konkluduje dziennik.

d3mjo5l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mjo5l
Więcej tematów