ycipk-1i6cxv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wałęsa zmienił znaczek wpięty w marynarkę

Lech Wałęsa zmienił historyczny plastikowy
znaczek z miniaturowym zdjęciem wizerunku Matki Boskiej na nowy,
wykonany z metalu. Pośrodku, na biało-czerwonym tle, umieszczona
jest głowa Matki Boskiej Częstochowskiej w złotym kolorze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wałęsa zmienił znaczek wpięty w marynarkę
(PAP)
ycipk-1i6cxv

- Tamten stary znaczek tak się mocno zużył, że musiałem się postarać o jakiś inny. Wszystkich księży naokoło prosiłem: dajcie mi taki sam lub podobny Wolałbym mieć ten, który miałem od początku, ale po prostu już ich nie ma, nie robią ich - powiedział Lech Wałęsa.

Były prezydent przyznał jednak, że mimo wszystko nowy znaczek też mu się bardzo podoba.

- Przecież nie mogę w ogóle nie nosić: dałem kiedyś słowo, więc nie mogę zdjąć. Z tym starym znaczkiem miałem ze dwie przerwy w noszeniu, kiedy mi go strącono i zerwano. I tak to od prawie 30 lat jestem z tym obrazkiem - dodał b. lider "Solidarności".

ycipk-1i6cxv

Znaczek z Matką Boską Wałęsa nosi od czasu strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

- Przyjechała wtedy pielgrzymka z Jasnej Góry. Jakaś kobieta przyszła i założyła mi ten znaczek, poświęcony wcześniej dla mnie przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. A kamery filmowały to wszystko. Byłem tak daleko zaskoczony, że w pierwszej chwili nie wiedziałem co zrobić. Ale ponieważ jestem wierzący, więc powiedziałem, że bardzo się cieszę i będę go zawsze nosił w publicznych miejscach - opowiada Wałęsa.

Były prezydent podkreślił, że jego znaczek z Matką Boską wywoływał czasami negatywne reakcje. - Czerwoni bardzo walczyli, żebym go zdjął. Nawet dziś słyszę też z różnych stron, że jestem niegodny tego znaczka - zaznaczył.

- Wałęsa zmienił znaczek? Byłem u niego kilka dni temu, ale nie zauważyłem tego. Może dlatego, że ja go znam od lat 70. i akurat ten znaczek nie jest dla mnie jakimś jego głównym znakiem rozpoznawczym - powiedział PAP, jeden z organizatorów historycznego strajku w gdańskiej stoczni, Jerzy Borowczak.

ycipk-1i6cxv

Borowczak opowiada, że w tamtym czasie pielgrzymi masowo wręcz przyjeżdżali do strajkującyh w stoczni robotników i obdarowywali ich pamiątkami religijnymi z Częstochowy.

- Obrazki z papieżem, krzyżyki, różańce, znaczki z Matką Boską, orzełki w koronie - czego to ludzie wtedy nie przywozili, aby nas podtrzymać na duchu. Jak się szło z tym na wydział do kolegów, to o mało co się nie pozabijali, bo każdy chciał coś dostać - wspomina Borowczak.

Kiedy w sierpniu 2002 r. Lech Wałęsa raz zgolił wąsy zrobiło się o tym głośno w całym kraju. Były prezydent nie chciał wówczas wyjaśnić, dlaczego sięgnął po żyletkę. Jak mówiła wówczas Danuta Wałęsa, mąż nie zdążył jej nawet uprzedzić, że ma zamiar pozbyć się wąsów.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1i6cxv

ycipk-1i6cxv
ycipk-1i6cxv