PolskaWałęsa w sprawie Iraku

Wałęsa w sprawie Iraku

(RadioZet)
Stany Zjednoczone powinny uzyskać zgodę społeczności międzynarodowej na użycie siły dla uregulowania kryzysowej sytuacji w Iraku - czytamy w oświadczeniu byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Oto treść oświadczenia:

"W świetle ostatnich wydarzeń związanych z działalnością Narodów Zjednoczonych w sprawie Iraku i napływających informacji o gotowości militarnej Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników wojna wydaje się nieunikniona.

Wojna nie jest dobrym sposobem rozwiązywania konfliktów i dojść może do niej jedynie w ostateczności, za przyzwoleniem Społeczności Międzynarodowej. Powinniśmy starać się uniknąć wojny. Społeczność Międzynarodowa reprezentowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych ma jednak prawo bronić porządku międzynarodowego i stabilności w świecie.

Argumentów ku temu nie brakuje. Irak stwarza zagrożenie dla stabilności i pokoju w regionie, podejrzewany jest o wspieranie terroryzmu i produkcję broni biologicznej, nie dostosował się do zaleceń przedstawionych przez ONZ po agresji na Kuwejt w 1991 r., a cierpią na tym mieszkańcy tego kraju. Sytuacja wymaga uzdrowienia.

Stany Zjednoczone są jedynym państwem gotowym do szybkiego reagowania i chcą użyć swej siły dla uregulowania kryzysowej sytuacji w Iraku. Tylko dzięki takiej postawie uniknęliśmy eskalacji terroryzmu międzynarodowego po wydarzeniach 11 września 2001 roku.

Wobec nieskuteczności działań ONZ społeczność międzynarodowa musi upoważnić Stany Zjednoczone i sojuszników jako swoich reprezentantów do podjęcia niezbędnych działań. Za przyzwoleniem Rady Bezpieczeństwa ONZ trzeba wykorzystać oferowany potencjał Stanów Zjednoczonych. W przeciwnym razie dojdzie do kolejnych nieporozumień i wzajemnych oskarżeń osłabiających współpracę państw demokratycznego świata. Nie można pozwolić na rozpad koalicji na rzecz przeciwdziałania terroryzmowi i zagrożeniom związanym z destabilizacją porządku globalnego. Międzynarodowa legitymacja dla Stanów Zjednoczonych to dziś jedyny sposób rozwiązania wspólnych problemów, który pozwoli kontynuować współpracę i da nowy impuls do odnowy i przebudowy Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)