Qaqwqwrqw

Walentynki. Dlaczego Dzień Zakochanych obchodzimy 14 lutego? Kim był św. Walenty? Jaka legenda powstała o nim i Walentynkach?

Dzisiaj obchodzimy Walentynki. Z tej okazji zakochani wręczają sobie prezenty, spędzają wspólnie czas w romantycznej atmosferze, sklepy, galerie i ulice są przyozdobione w różne dekoracje związane z miłością. Z okazji Walentynek sprawdzamy, dlaczego obchodzimy je właśnie dzisiaj, kim był św. Walenty oraz przytaczamy walentynkową legendę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Walentynki. Dlaczego Dzień Zakochanych obchodzimy 14 lutego? Kim był św. Walenty? Jaka legenda powstała o nim i Walentynkach?
Walentynki. Dlaczego Dzień Zakochanych obchodzimy 14 lutego? Kim był św. Walenty? Jaka legenda powstała o nim i Walentynkach? (iStock.com)
Qaqwqwrqw

Walentynki – data i patron święta

Walentynki mają swoją stałą datę w kalendarzu i co roku obchodzimy je 14 lutego. Nazwa święta pochodzi od imienia patrona miłości – św. Walentego, biskupa Rzymu i chrześcijańskiego męczennika, który zmarł 14 lutego 269 roku.

Walentynki w kościele katolickim nazwane są Dniem św. Walentego, który został wprowadzony w 496 roku przez papieża Gelazjusza I. Chciał w ten sposób docenić swój wkład w ówczesne chrześcijaństwo oraz podkreślić kult swojej osoby, który powstał w IV wieku. 14 lutego w kościołach odprawia się wspomnienie liturgiczne św. Walentego.

Qaqwqwrqw

Walentynki – legenda o św. Walentym i Walentynkach

O Walentynkach i św. Walentym powstała już legenda. Dotyczy potajemnych ślubów, jakie udzielał patron Walentynek. Cesarz rzymski Klaudiusz II Gocki miał zabronić brania ślubów mężczyznom w wieku 18-37 lat. W ten sposób chciał sprawić, by chętniej brali udział w wojnach. Cesarz uważał też, że legioniści żyjący bez ślubu i rodziny to najlepsi wojownicy.

Zakaz ten złamał właśnie św. Walenty, który w tajemnicy udzielał ślubów zakochanym żołnierzom. Gdy wyszło to na jaw, cesarz kazał go aresztować. W więzieniu Walenty zakochał się w córce pilnującego go strażnika, która była niewidoma. Jego miłość miała sprawić, że odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, nakazał zabić Walentego. Dzień przed wykonaniem kary śmierci wysłał on do swojej ukochanej list z podpisem „Od Twojego Walentego”.

Wskutek splotu zwyczajów ludowych i folkloru uważany był w Europie za obrońcę przed ciężkimi chorobami (zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją). W Chełmnie, Krakowie i Lublinie znajdują się relikwie św. Walentego.

Qaqwqwrqw

Walentynki w Polsce

W Polsce św. Walenty został uznany za patrona zakochanych. W naszym kraju Walentynki obchodzimy od lat 90. XX wieku. Często są one krytykowane z powodu ich komercyjnego nastawienia, a dla singli mają one opresyjny charakter, piętnują życie w pojedynkę oraz „okazują tyranię bycia w związku".

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw