Trwa ładowanie...
Waldemar Buda i Krzysztof Śmiszek gośćmi programu "Tłit"
tłit
Natalia Durman

Waldemar Buda i Krzysztof Śmiszek gośćmi programu "Tłit"

Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gośćmi programu są wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda (PiS) i Krzysztof Śmiszek (Lewica).
Share
d1jswzq

Co dziś w programie? Dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej - poinformował w niedzielę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller. Podkreślił, że to "zamyka proces składania KPO przez Polskę".

Waldemar Buda, sekretarz stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej dodał, że pismo zawiera uwagi, które przedstawiła m.in. Lewica oraz te, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych. Jak zaznaczył, chodzi przede wszystkim o te dotyczące samorządów i rolnictwa.

d1jswzq

We wtorek Sejm ma głosować nad ustawą ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu. Za ratyfikacją opowiedziała się m.in. Lewica, która niedawno porozumiała się w tej sprawie z rządem. - Po potwierdzeniu, że Komisja Europejska otrzymała Plan Odbudowy uwzględniający nasze postulaty, poprzemy ratyfikację - zapowiedział w rozmowie z PAP polityk Lewicy Razem Adrian Zandberg.

Tymczasem Koalicja Obywatelska domaga się przełożenia posiedzenia Sejmu w tej sprawie. Wniosek do marszałek Sejmu złożył szef klubu Cezary Tomczyk. W piśmie jako powód wskazano "zwiększenie transparentności prac Sejmu oraz poszerzenia wiedzy posłów na temat ostatecznego kształtu Krajowego Planu Odbudowy".

- To jest albo naiwność ze strony Lewicy, ale ich o to nie podejrzewam, bo to są inteligentni ludzie, albo swoisty pakt Ribbentrop-Mołotow w polskiej polityce - powiedział w rozmowie z Onetem europoseł PO Radosław Sikorski, który w ten sposób skomentował porozumienie rządu i Lewicy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

- Fundusz Odbudowy nie może być funduszem wyborczym PiS-u - powiedział w piątek w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że polskie samorządy będą musiały zwrócić część wynegocjowanych środków. - Znaczna większość pieniędzy, z których my (władze samorządowe - przyp. red.) mamy korzystać, to są podwyżki. Nie da się np. walczyć z kryzysem klimatycznym bez wspierania miast. My i tak teraz pożyczamy pieniądze, a większość samorządów nie może się dalej zadłużać - tłumaczył Trzaskowski.

d1jswzq

Czy Bronisław Komorowski wróci do czynnej polityki? Padła wymowna deklaracja. - Chętnie będę brał udział w dyskusjach, jaki obrać kierunek - oświadczył Komorowski. - Jakieś pomysły ze strony PSL-u są. Ja wspieram jeden - uczynienia wokół PSL ruchu, który skupiłby ludzi o poglądach konserwatywnych, jako antidotum dla skrajnego konserwatyzmu PiS. Całe życie byłem konserwatystą, ale liberałem w kwestiach ekonomicznych - powiedział Komorowski w TVN24.

Zdaniem byłego prezydenta "Platforma Obywatelska była konserwatywno-liberalna, ale teraz skręciła w lewo". Komorowski przyznał, że "nadal lokuje w niej swoje sympatie, jednak chciałby bardzo, by środowisko Kosiniaka-Kamysza utrzymało rolę konserwatywnej kotwicy opozycji demokratycznej".

Czeski tygodnik "Respekt" poinformował o liście, który do przedstawicieli czeskiego rządu skierował zastępca ambasadora RP Antoni Wręga. Dotyczy nowelizacji ustawy ws. wykonywania aborcji przez kobiety z zagranicy.

- Chciałbym wyrazić słowa solidarności z Ojcem Dyrektorem i całą rodziną Radia Maryja - w ten sposób Zbigniew Ziobro odniósł się na antenie Radia Maryja do procesu ws. Lux Veritatis. Minister mówił o "nękaniu i inwigilacji. - To są metody wzięte rodem z reżimu Łukaszenki - dodał polityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jswzq

Podziel się opinią

Share
d1jswzq
d1jswzq
Więcej tematów