WP

"Wakacje to żniwa dla pedofilów". Ważny apel detektywa do rodziców

Dzieci wyjeżdżają na kolonie, a rodzice tracą je z oczu. Tylko w ostatnich dniach policja zatrzymała pedofilów w Żywcu, Gdańsku i Rybniku. - Korzystajmy z aplikacji i programów, które zainstalowane w telefonie naszego dziecka pozwolą uniknąć tragedii - mówi Wirtualnej Polsce detektyw, który doprowadził do jednego z aresztowań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warto zabezpieczyć telefon i komputer dziecka. To kilka minut
Warto zabezpieczyć telefon i komputer dziecka. To kilka minut (WP.PL)
WP

Gdy 14-latek wrócił z wakacyjnego wyjazdu dawał niepokojące sygnały. Matka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnie z biurem detektywistycznym przygotowała zasadzkę.

- Chociaż zdobyliśmy dowód w postaci nagrania, gdzie mężczyzna krzyczy "będę cię dotykał" i bardzo szybko przerwaliśmy niebezpieczną sytuację, dla niektórych sprawa nie była oczywista - mówi Wirtualnej Polsce Tomasz Paćkowski z biura detektywistycznego Spy24.

- Prawdopodobny pedofil okazał się znaną w Gdańsku osobą. W związku z tym, chociaż pokazywaliśmy policji konkretne nagranie, przez 20 minut nie mogli się zdecydować czy interweniować - dodaje.

WP

Wakacje to wyjątkowy okres

Detektyw przyznaje, że w wakacje mają z kolegami znacznie więcej pracy. Rodzice często coś podejrzewają, ale nie mają stuprocentowej pewności. Wtedy zgłaszają się z prośbą o pomoc i interwencję.

- Nasi detektywi jeżdżą za dziećmi nawet na kolonie. Najpierw komuś może się to nie podobać, ale perspektywa zupełnie się zmienia, gdy podejrzenia się potwierdzają - zapewnia Paćkowski. Podkreśla, że rodzice proszę o skontrolowanie sytuacji dotyczących dzieci w każdym wieku: od podstawówki po liceum.

"Okres wakacyjny to wylęgarnia pedofilów, polują na wasze pociechy" – ostrzega rodziców również Krzysztof Dymkowski, Łowca Pedofilów.

WP

Mieszkaniec Wrocławia jest tak skuteczny w swoim hobby, że przyczynił się już do zatrzymania ponad 140 przestępców wykorzystujących dzieci. Pedofilów namierza na portalach internetowych. Umawia się z nimi na spotkanie, a potem o wszystkim informuje policję. Zwyrodnialec wpada w ręce wymiaru sprawiedliwości.

Mężczyzna przyznaje, że wakacje to wyjątkowo niebezpieczny okres. Apeluje więc do rodziców, by ich dzieci nigdy nie podawały swoich danych (imienia, nazwiska, wieku, adresu, numeru telefonu), nie ujawniały w sieci informacji na temat swoich rodziców, a w szczególności nie umawiały się z obcymi przez internet!

Wie co mówi. Tylko w ciągu ostatnich dni przyczynił się do zatrzymania 32-latka, który w Rybniku miał proponować "lizanie części intymnych dziecku" oraz 28-latka, który próbował namówić na seks 14-latkę.

Kolejne niepokojące sygnały w Trójmieście

WP

- Zagrożeń jest znacznie więcej niż nam się wydaje - zapewnia Paćkowski. Przytacza przykład ostatniego zatrzymania z Trójmiasta, które pozwala teraz odkryć wiele kolejnych dramatów. Przechwycony mężczyzna to 55-letni Marek W. - znany animator kultury wydarzeń organizowanych dla dzieci i młodzieży.

- Gdy wyszło na jaw co robił, nagle zaczęły zgłaszać się do nas kolejne osoby, które widziały coś niepokojącego z udziałem innych osób w tym regionie. Na Facebooku i poprzez stronę internetową dostajemy coraz więcej niepokojących sygnałów. Ale prawda jest taka, że lepiej coś takiego sprawdzić dwa razy niepotrzebnie, niż raz za późno - podkreśla.

Przypomina, by pamiętać o internetowym rejestrze przestępców na tle seksualnym zwanym też "rejestrem pedofilów i gwałcicieli".

Bazę prowadzi i na bieżąco aktualizuje ministerstwo sprawiedliwości. Można tam sprawdzić, czy w naszej okolicy mieszka osoba skazana za takie przestępstwa. Portal zawiera m.in. imię i nazwisko takiej osoby, zdjęcie, wiek i paragraf na podstawie którego została skazana.

WP

*By chronić swoje dziecko warto poświęcić kilka minut i skonfigurować ustawienia telefonów, tabletów i komputerów: *

Android – w przypadku tabletów (od wersji 4.3) i smartfonów (od wersji 6.0) z tym systemem warto skonfigurować Google Play, przeglądarkę oraz aplikację serwisu YouTube. Chodzi przede wszystkim o utworzenie tam "Profilu Ograniczonego". Instrukcja krok po kroku TUTAJ.

iOS – urządzenia mobilne z tym systemem należy zabezpieczyć korzystając z funkcji "Ograniczenia", która znajduje się w ustawieniach ogólnych. Daje to m.in. możliwość zablokowania dziecku opcji instalowania nowych programów oraz wprowadza ograniczenia wiekowe dotyczące wyświetlanych filmów. Instrukcja krok po kroku TUTAJ.

Windows 7 – komputery z tym systemem wyposażone są w tzw. "Moduł Ochrony Rodzicielskiej". Znajduje się on w panelu sterowania. Utworzenie dziecku nowego konta pozwala na ustalenie limitów korzystania z urządzenia, czy blokowania określonych programów i gier. Instrukcja krok po kroku TUTAJ.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP