Wakacje 2020. W letnim sezonie może być 3 razy mniej osób na plaży niż zazwyczaj. Nowe zalecenia
Wakacje 2020 będą inne niż zazwyczaj. Upłyną pod znakiem dystansu społecznego. Na plażach może być nas nawet 3 razy mniej. Państwowy Zakład Higieny zaleca odpoczywać 2 metry od siebie, z wyjątkiem rodzin.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość Polaków wakacje 2020 spędzi w kraju. Wielu wybierze się nad Bałtyk. Tym razem zagęszczonych plaż raczej jednak nie będzie. Państwowy Zakład Higieny uważa, że podczas tegorocznych wakacji zbyt bliski kontakt turystów na plaży i stosunkowo mała przestrzeń zwiększy ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.
Dlatego Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wysłał do Głównego Inspektora Sanitarnego pismo z zaleceniami dla samorządów, zarządców kąpielisk i turystów - poinformowało radio RMF FM.
Na plażach, pomostach i podczas kąpieli powinna być przestrzegana zasada 2 metrów dystansu. Reguła ta nie dotyczy rodzin. Na jedną osobę powinno natomiast przypadać 6 metrów kwadratowych na plaży.
Wakacje 2020. Sektory na plaży
Państwowy Zakład Higieny prosi zarządców kąpielisk, by informowali turystów o przestrzeganiu zasady 2 metrów dystansu. Szczególnie ważne przestrzeganie tej reguły będzie nad Bałtykiem, gdzie plaże rozciągają się na długości kilku kilometrów, a wstęp na nie jest nieograniczony. Dlatego PZH zaleca utworzenie na plaży sektorów, w których będzie mogła przebywać tylko określona liczba osób.
"Pożądane jest prowadzenie obserwacji wejść na plażę, liczenie wchodzących i opuszczających ją osób" - czytamy w piśmie. Według zaleceń optymalnie byłoby, gdyby na plaży przebywała 1/3 przeciętnej liczby turystów w sezonie letnim.
To tylko zalecenia
Na razie są to jednak tylko zalecenia. Na ostateczne decyzje, jak będą funkcjonowały kąpieliska w wakacje 2020 trzeba jeszcze poczekać.
O odpowiedzialne zachowanie do plażowiczów zaapelował także dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie Hans Kluge. Jego zdaniem, ludzie idąc na plażę muszą mieć świadomość zagrożenia zakażenia koronawirusem. - Trzeba nauczyć się z nim żyć, ale nie lekceważyć - podkreślił.
Źródło: RMF24