Trwa ładowanie...

Wajda u Żakowskiego: jeżeli chcemy być uczciwi, to musimy też pokazać nasze klęski

"Trzeba sobie powiedzieć, że na tym Wołyniu to i my, i oni. To nie było tak, że tylko jedna strona była egzekutorem, a druga się poddała" - powiedział w programie WP rozmowa Andrzej Wajda.

Share
d2o0oi7

- "Wołyń" - boi się pan tego filmu? - zapytał Andrzeja Wajdę Jacek Żakowski. - Ja tego jeszcze nie oglądałem - odpowiedział reżyser.

- Ale czytał pan - bardzo mocne obrazy strasznej historycznej traumy między Polakami a Ukraińcami - dopytywał Żakowski. - Ale nie można odmówić, że takie sceny miały miejsce - odpowiedział Wajda. - W związku z tym reżyser ma prawo to przedstawić. A jak ja ukazywałem rzeczywistość w "Kanale" - pokazywany był ten film w Cannes - mówiono "to jest wyobraźnia, wojna w kanałach, tego nigdy nie było". Chodzi o to, jak to jest interpretowane i trzeba sobie powiedzieć, że na tym Wołyniu to nie było tak, że jedna strona była egzekutorem, a druga się poddała - stwierdził reżyser.

- Chcemy mieć za sobą sukcesy, zwycięstwa, a tych nam nie brak. Jeżeli jednak chcemy być uczciwi, to musimy też pokazać nasze klęski - przekonywał Wajda.

Zobacz cały odcinek programu "WP rozmowa":
d2o0oi7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o0oi7
Więcej tematów