Trwa ładowanie...

Odmówili wykonania "samobójczych rozkazów". Grozi im rozstrzelanie [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa wojna w Ukrainie. Niedziela to 508. dzień rosyjskiej inwazji. Rosyjscy żołnierze spod Bachmutu odmówili pójścia nieprzygotowani do szturmu z pijanym dowódcą. Teraz grozi im rozstrzelanie. W nagraniu żalą się na: beznadziejnych dowódców, brak amunicji, brak wsparcia artyleryjskiego i powietrznego, opóźnienia w wypłatach i brak rotacji na froncie. - Nie odmawiamy służby i wykonywania zadań bojowych, ale nie w tym kierunku, nie na pierwszej linii i nie z tymi dowódcami - wyjaśniają w nagraniu żołnierze z 88. Brygady, które publikują rosyjskie media. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ich dowódca był pijany. Po buncie grozi im rozstrzelanie Ich dowódca był pijany. Po buncie grozi im rozstrzelanie Źródło: TG
di6bj6p
di6bj6p
  • Rosyjskie ministerstwo obrony i "władze" Krymu poinformowały o odparciu w sobotę nad ranem ataku dronów na Sewastopol. Według mianowanego przez Rosję "gubernatora" miasta, Michaiło Razwożajewa, w ataku brało udział siedem dronów powietrznych i dwa morskie. Strona ukraińska nazywa incydent "rosyjską prowokacją".
Trwa łączenie
21:29, 16.07.2023

Mieszkanka gminy Berysław w obwodzie chersońskim zginęła w niedzielę wieczorem w wyniku rosyjskiego ostrzału, poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy. Sześć innych osób zostało rannych w obwodach chersońskim i charkowskim.

Administracja wojskowa obwodu chersońskiego poinformowała w niedzielnym raporcie, że w wyniku intensywnego ostrzału w regionie ranne zostały dwie osoby.

Natomiast szef regionu Charkowa Ołeh Syniehubow poinformował o co najmniej czterech osobach, które odniosły rany po rosyjskich ostrzałach.

Trzech mężczyzn z ranami od odłamków zabrano do szpitala, czwarta osoba została opatrzona na miejscu, napisał w Telegramie Syniehubow.

Według aktualizacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin w sześciu obwodach miało miejsce sześć ataków rakietowych i 38 nalotów.

21:18, 16.07.2023

Charków ponownie jest atakowany. Po raz trzeci w ciągu dnia. W ostatnim ataku rannych zostało siedem osób.

21:05, 16.07.2023

Podkreśliła, że zaproszenie byłoby również jasnym sygnałem dla Kremla, że NATO ma jednoznaczną strategię przeciwko imperialnej Rosji. „Tak się nie stało. Powtarzamy Rosji, że nie będziemy interweniować, że Rosjanie mogą nadal bombardować cele cywilne i wysadzać tamy” – dodała.

Była niemiecka dyplomatka nie szczędzi cierpkich słów kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi. „Jeśli prześledzicie polityczną drogę Scholza, zobaczycie, że zawsze dbał on o dobre stosunki z Rosją. Nadal uważa, że Niemcy powinny znaleźć równowagę między USA a Rosją” – podkreśliła Babst.

20:51, 16.07.2023

W ocenie ekspertki błędem jest brak zaproszenia dla Ukrainy do przystąpienia do Paktu. Jej zdaniem byłoby ono niezwykle istotne przede wszystkim ze względu na aspekt moralnego wsparcia.

„Aby wygrać tę wojnę, prezydent Ukrainy musi mieć poparcie narodu. Musi być w stanie zaoferować mu jednak perspektywę, powiedzieć, że na końcu tunelu jest światełko” – tłumaczyła Babst.

20:37, 16.07.2023

Ustalenia ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Wilnie były rozczarowujące, stwierdziła niemiecka ekspertka Stefanie Babst w rozmowie z dziennikiem „De Standaard”.

Babst, która przez lata pracowała w kwaterze głównej NATO, gdzie zajmowała się m.in. Rosją i Ukrainą jest niezadowolona ze szczytu i zarzuca USA i Niemcom, że nie odniosły się do Rosji bardziej stanowczo. „Oni nie chcą żadnych kłopotów z Putinem” – powiedziała Babst.

20:29, 16.07.2023

Rosja zgodziła się w maju na przedłużenie umowy o dwa miesiące, ale zapowiedziała, że inicjatywa zostanie wstrzymana, jeśli nie zostanie zrealizowane porozumienie mające na celu usunięcie przeszkód dla rosyjskiego eksportu zboża i nawozów. Moskwa nie przedłużyła dotąd umowy, której ważność upływa w poniedziałek. W niedzielę rano z portu w Odessie na południu Ukrainy wypłynął ostatni statek w ramach inicjatywy zbożowej. 

PAP
20:21, 16.07.2023

Na mocy umowy zbożowej, którą Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją w lipcu 2022 roku, odblokowany został eksport produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju, bezpiecznymi korytarzami na Morzu Czarnym. Wznowienie eksportu zboża z Ukrainy jest nadzorowane przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule, w którym pracuje personel turecki, ukraiński, rosyjski i oenzetowski.

20:09, 16.07.2023

Jeżeli Rosja nie przedłuży umowy zbożowej, poniesie ogromne dyplomatyczne koszty - powiedział doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w wywiadzie nadanym w niedzielę przez amerykańską telewizję CBS.

"Możliwe, że Rosja wycofa się z umowy zbożowej, możliwe, że ją przedłuży. Jeżeli jednak się wycofa, reszta świata zauważy, że zignorowała konieczność pozyskiwania przez kraje Globalnego Południa, Afrykę, Amerykę Łacińską i Azję żywności w akceptowalnych cenach. I sądzę, że będzie to oznaczało dla Rosji gigantyczne koszty dyplomatyczne. Taki wybór stoi przez Władimirem Putinem" - powiedział.

19:58, 16.07.2023

Znajdujące się w obwodzie zaporoskim Melitopol i Berdiańsk znajdują się od początku inwazji pod rosyjską okupacją. We wrześniu ubiegłego roku Rosja przeprowadziła pozorowane referendum w sprawie "aneksji" obwodu zaporoskiego wraz z obwodami donieckim, ługańskim i chersońskim.  

TG
19:46, 16.07.2023

"Siły rosyjskie stawiają silny opór, ale ukraińskie jednostki szturmowe konsolidują swoje pozycje na osiągniętych granicach - przekazał prasie rzecznik. - Sytuacja w kierunku Melitopola pozostaje niezmieniona, dodał.

W Berdiańsku w ostatnim czasie celem ostrzału ukraińskiego był hotel, gdzie mieścił się rosyjski punkt dowodzenia. Uderzenie spowodowało wielkie straty wśród wojskowych - zginął m.in. rosyjski generał Oleg Cokow, dowodzący jednym z kluczowych odcinków frontu w obwodzie zaporoskim.

TG
19:36, 16.07.2023

Ukraińskie siły posunęły się o ponad kilometr w kierunku Berdiańska, poinformował w niedzielę Wałerij Szerszeń, rzecznik sił obrony na kierunku taurydzkim na południu Ukrainy. Dodał, że siły Kijowa "prowadzą rozpoznanie terenu z powietrza, rozminowują obszar i angażują wroga w ataki ogniowe i wdrażają środki".

TG
19:19, 16.07.2023

W Ukrainie zlikwidowano dowódcę 96. oddzielnej brygady rozpoznawczej Sił Zbrojnych Rosji Maksyma Charłamowa.

Charłamow został zabity na poczatku czerwca, dopiero teraz odbył się pogrzeb - informują o tym rosyjskie i ukraińskie media. 

TG
18:56, 16.07.2023

„Czwartym filarem są operacje wywiadowcze. Rosyjskie służby specjalne są aktywne w mediach społecznościowych, gdzie tworzą sieci fałszywych tożsamości. Z jednej strony informacje można tam łatwo generować, z drugiej - szybko zintensyfikować kampanie dezinformacyjne” – zauważył ekspert.

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa od dawna rolę w dezinformacji – kiedyś były to chociażby boty, które rozpowszechniały dezinformację. „Teraz nastąpił kolejny impuls w automatyzacji, działać można łatwiej i szybciej. To niepokojące zjawisko. (…) W przyszłości technika deepfake może generować tak doskonałe materiały wideo, że nie dostrzeże się różnicy w stosunku do oryginałów” – stwierdził Guellner.

„Mam jednak nadzieję, że rozwój sztucznej inteligencji, wykorzystywanej do demaskowania dezinformacji, będzie się rozwijać również w podobnym tempie” – podsumował szef East StratCom. 

18:42, 16.07.2023

Jak podkreślił, dezinformacja nie jest jedynie prostą kremlowską propagandą. „Aby określić rzeczywiste zjawisko, należałoby używać nazwy manipulacja informacją. Ta manipulacja oparta jest na czterech filarach” – wyjaśnił Guellner.

Pierwszym z filarów są działania rosyjskiego aparatu państwowego, w tym sieć dyplomatyczna. Drugim są media, kontrolowane przez państwo. Trzeci filar to tzw. ekosystem dezinformacji – powiedział ekspert i przypomniał, że Jewgienij Prigożyn, znany jako szef Grupy Wagnera, zbudował imperium medialne, w tym tzw. Internet Research Agency, która działała podczas kampanii wyborczej w USA w 2016 roku i „prawdopodobnie nadal działa, w zmienionej formie”.

Jak zaznaczył przy tym Guellner, Grupa Wagnera jest nie tylko organizacją militarną, ale też „dokonała ukierunkowanych inwestycji w sektorze informacyjnym, na przykład kupując gazety i radia, tworząc własne kanały i narzędzia do kreowania i rozpowszechniania dezinformacji”.

18:27, 16.07.2023

Moskwa prowadzi wojnę dezinformacyjną na wiele sposobów: rosyjskie tajne służby tworzą całe sieci fałszywych tożsamości, korzystają z AI (sztucznej inteligencji), mediów, dyplomatów oraz działań osób takich jak Jewgienij Prigożyn. Jest on nie tylko szefem grupy najemników, ale właścicielem imperium medialnego – mówi w wywiadzie z ntv/RTL Lutz Guellner, szef East StratCom, zajmującej się wykrywaniem dezinformacji z ramienia UE.

Rosji chodzi o „oszukiwanie, odwracanie uwagi i tworzenie nowych narracji”. To coś więcej, niż tworzenie fake newsów – podkreślił ekspert. „W taktyce rosyjskiej występuje efekt lustra, czyli przekierowywanie otrzymywanej krytyki na innych, jak było w przypadku masakry w Buczy” – wyjaśnił Guellner.

Przypomniał, że popularną narracją Kremla stało się obarczanie winą za wojnę w Ukrainie NATO. Mówiono, że „to NATO zagroziło Rosji, że jest agresorem, dlatego musiała ona walczyć”. Podobnie było z narracją o „nazistowskim reżimie z Kijowa”. „Takie narracje powtarzane jak mantry, utrwalają się. (…) To nie oznacza, że ludzie w nie wierzą. Ale znają te narracje, a to stanowi pierwszy krok w kampaniach dezinformacyjnych” – stwierdził ekspert.

18:16, 16.07.2023

Burmistrz Charkowa Igor Terechow: uderzenie nastąpiło w dzielnicy Osnowiańskiej.  

18:11, 16.07.2023

Pierwsze zdjęcie z Charkowa. Nad miastem unosi się słup dymu. 

Licencjodawca
18:06, 16.07.2023

Obwodowa Wojskowa Administracja Charkowa: Okupanci uderzyli na Charków. Informacje o zniszczeniach i ofiarach są wyjaśniane. Na miejsce udają się służby ratunkowe. 

18:03, 16.07.2023
pilne

Seria eksplozji w Charkowie.

18:02, 16.07.2023
pilne

Aktualna mapa alarmów powietrznych Wiadomo już, że rosyjska rakieta uderzyła w Charków. 

TG
17:54, 16.07.2023

"63. Brygada Zmechanizowana żegna się z rosyjskim sprzętem" - czytamy we wpisie Zbrojnych Sił Ukriany. 

17:44, 16.07.2023

Dlatego Moskwa zmuszona jest sięgać po coraz starsze maszyny. Magazyny bazy rezerwowej na Dalekim Wschodzie zaczęły opuszczać czołgi T-54 - twierdzi agencja, powołując się na analityków z Conflict Intelligence Team. Produkcję T-54 rozpoczęto w 1945 roku, zakończono - niemal 60 lat temu.

Od początku inwazji rosyjskie siły korzystały z T-62 (produkowano je w latach 1963–1978), ale po raz pierwszy z magazynu pobrano czołgi T-54/55.

TG
17:33, 16.07.2023

Przed napaścią Rosji na Ukrainę uważano, że Moskwa dysponuje największą liczbą czołgów na świecie. Jednak w walkach ponosi ogromne straty w sprzęcie, a eksperci twierdzą, że z powodu sankcji nie da się szybko remontować zniszczonych maszyn. Niektóre elementy wyposażenia, zwłaszcza elektronika są z powodu nałożonych przez Zachód sankcji kupowane nielegalnie, co znacznie spowalnia cały proces. Dlatego - twierdzi agencja - spośród uszkodzonych maszyn do walk wraca zaledwie jedna trzecia z zapowiadanych przez Kreml 800 jednostek rocznie. Dodatkowo sporo czołgów trafiło na front ze starych magazynów bez przygotowania i modernizacji. "Takie pojazdy z reguły +odpadają+ w ciągu 1-3 tygodni eksploatacji nawet bez ostrzału" - powiedział agencji Unian ekspert wojskowy Nikołaj Sałamacha.

17:24, 16.07.2023

Rosja wysyła na front coraz starsze czołgi. Wśród deputowanych pojawiły się propozycje, by stworzyć oddział ze zdemontowanych pomników: na wielu cokołach czołgi T-34 upamiętniają bitwy II wojny światowej - napisała w niedzielę agencja prasowa Unian.

TG
17:11, 16.07.2023

Biały Dom poinformował, że szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwce F-16 w krajach UE może rozpocząć się za kilka tygodni.

TG
17:02, 16.07.2023

Wskazał, że choć groźba użycia broni jądrowej przez Putina zmniejszyła się ostatnio, nie należy jej bagatelizować. "To wciąż istnieje w ich doktrynie. Mają doktrynę użycia taktycznej broni jądrowej, co jest dla nas wszystkich przekleństwem" - powiedział. Ostrzegł też, że jednym ze sposobów, w jaki Rosja mogłaby sparaliżować Wielką Brytanię, byłby atak na podmorskie kable komunikacyjne i energetyczne. "Rosja prowadzi program mający na celu uzyskanie zdolności do atakowania krytycznej infrastruktury na dnie morskim, niezależnie od tego, czy chodzi o światłowody, czy gaz i ropę. Mają do tego okręty oraz łodzie podwodne" - powiedział Wallace. 

PAP
16:53, 16.07.2023

Jego największe obawy dotyczące konfliktu, czy to przypadkowego, czy celowo sprowokowanego, dotyczą Rosji. "Jeśli Putin przegra na Ukrainie, będzie głęboko zraniony. Wciąż ma siły powietrzne i marynarkę wojenną - a widzimy, że jego marynarka wojenna wykonuje dość agresywne manewry. Putin jeszcze z nami nie skończył. Istnieje możliwość, że w ciągu najbliższych trzech lub czterech lat będzie znów atakował" - powiedział Wallace.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
di6bj6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
di6bj6p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj