Wagner: o podatku linowym w 2005 roku
Rząd powinien przyjąć dwie ustawy o podatkach dochodowych na rok 2004 i o finansach publicznych zapowiedział szef kancelarii premiera Marek Wagner. Według niego, decyzji o wprowadzeniu podatku liniowego nie należy się spodziewać teraz. Dodał, że o tym podatku raczej trzeba myśleć w 2005 roku.
Gość Sygnałów Dnia - Programu I Polskiego Radia powiedział, że gdyby podatek liniowy wyniósł 18%, co proponują stowarzyszenia biznesowe, to - jak wynika z wyliczeń Ministerstwa Finansów - do budżetu nie wpłynęłoby od 8 do 10 miliardów złotych.
Według Wagnera, ministerstwo nie wyliczyło jednak, jakie będą korzyści finansowe, które może przynieść ożywienie gospodarcze wskutek wprowadzenia podatku liniowego. Podatek liniowy obecnie musiałby wynosić 21,5% aby był neutralny dla budżetu. Wówczas jednak straciliby podatnicy, którzy płacą podatki w pierwszej grupie.
Komentujac wynik głosowania w Sejmie nad wotum zaufania dla premiera Leszka Millera Wagner podkreślił, że sztuką jest wygranie z takim wynikiem, ale podstawowa sztuką jest teraz wykorzystanie tej sytuacji. Jego zdaniem wiele zależy od opozycji i tego, czy potrafi wznieść sie ponad urazy i uprzedzenia i podejmie trud współpracy nad ustawami dotyczacymi reformy finansów publicznych. Szef kancelarii premiera podkreślił, że na tej reformie skorzysta bardziej każdy następny rząd.
Odnosząc się do inicjatywy kobiet lewicy domagajacych się nowelizacji ustawy antyaborcyjnej Marek Wagner powiedzial, że podziela pogląd premiera, iż obecnie w Sejmie jakakolwiek próba nowelizacji będzie próbą nieudaną.