Trwa ładowanie...

W zamachu zginął kolejny rosyjski kolaborant. "Gauleiter wyleciał w powietrze"

- Rosyjski kolaborant i gauleiter w Wełykyj Burłuku, Jewgienij Junakow wyleciał w powietrze - poinformował w niedzielę na Telegramie Ołeksij Honczarenko, ukraiński poseł i przewodniczący Odeskiej Rady Obwodowej. W poniedziałek tę informację potwierdziły także rosyjskie źródła.

Share
Jewgienij Junakow zginął w zamachu bombowymJewgienij Junakow zginął w zamachu bombowymŹródło: Twitter
d41kl2y

Wełykyj Burłuk to osiedle typu miejskiego w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Miejscowość jest od kilku miesięcy okupowana przez Rosjan. Jewgienij Junakow stał na czele lokalnych władz, które kolaborowały z najeźdźcami.

W niedzielę o jego śmierci w zamachu bombowym poinformował pierwszy Ołeksij Honczarenko, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy. W poniedziałek jego doniesienia potwierdziły rosyjskie media, w tym agencja TASS, powołując się na komunikat prasowy regionalnej administracji wojskowej.

"Szef administracji w Wełykyj Burłuku Jewgienij Junakow zginął w eksplozji bomby, która była zainstalowana w jego samochodzie. Atak zaplanowali faszyści zasiadający w ukraińskim rządzie" - czytamy w rosyjskim oświadczeniu.

W komunikacie sprecyzowano także, że bomba, która zabiła Junakowa, "została umieszczona pod jego autem przez ukraińską grupę rekonesansowo-sabotażową".

d41kl2y

"Zamach na Junakowa przeprowadzono w niedzielę, zaledwie cztery dni po ogłoszeniu przez Rosjan utworzenia administracji okupacyjnej w zajętych miejscowościach obwodu charkowskiego" – podkreśla w raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Seria zamachów na kolaborantów

Ukraińskie Centrum Narodowego Ruchu Oporu przypomniało, że współpracujący z Rosją urzędnik Serhij Tomka, który "uważał się za wiceszefa policji w Nowej Kachowce" w obwodzie chersońskim, został zastrzelony w samochodzie przez "nieznane osoby". "Podkreślamy więc jeszcze raz: kolaboracjonizm zabija" – dodano.

ISW zaznacza, że źródła rosyjskie informowały również o przeprowadzonej przez "nieznanych sprawców" próbie zamachu na powołanego przez Rosję szefa administracji obwodu chersońskiego na południu Ukrainy Władimira Saldo, a także próbie zabicia kolaboracyjnego szefa władz rejonu Melitopola w obwodzie zaporoskim Andrija Sihitu.

Putin szykuje się do aneksji?

"Kreml w dalszym ciągu dąży do przyłączenia do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy, nie tylko w Donbasie. Putin uprościł procedurę nadawania rosyjskiego obywatelstwa wszystkim obywatelom Ukrainy, co może wskazywać na zamiar aneksji okupowanych terytoriów, w tym obwodu charkowskiego" – ocenił w raporcie ISW.

d41kl2y

Źrodło: ISW, PAP, Telegram, Moskwa24

Rosjanie byli na "zapleczu". Sytuacja na froncie diametralnie się zmieniła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41kl2y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d41kl2y
d41kl2y
Więcej tematów