W zależności od płci te same geny działają inaczej
Tysiące genów obecnych w tych
samych organach zachowuje się odmiennie zależnie od tego, czy
organizm jest męski, czy żeński. Pomoże to wyjaśnić, dlaczego
mężczyźni i kobiety inaczej chorują i reagują na leki - informuje
sierpniowy numer "Genome Research".
10.07.2006 | aktual.: 10.07.2006 13:43
Badania mózgu, wątroby, tkanki tłuszczowej i mięśniowej myszy wykazały, że zależnie od płci wyraźnie zmienia się ekspresja genów (czyli poziom aktywności genu związany z procesem syntezy białek, kodowanych przez te geny).
Naukowcy poinformowali, że nawet w tym samym organie wyniki badania poziomu ekspresji genów dawały inne wyniki. Zależało to od tego, czy badano samca, czy samicę myszy.
Najmniejsze różnice odnotowano w przypadku tkanki mózgowej.
"Pomiędzy płciami zaobserwowaliśmy uderzające i mierzalne różnice w sposobie ekspresji ponad połowy genów" - potwierdził amerykański profesor patologii, dr Thomas Drake. "Tego się nie spodziewaliśmy. Nikt wcześniej nie udowodnił istnienia genetycznej luki pomiędzy płciami na tak wysokim poziomie" - dodał.
Ta sama prawidłowość, jaką stwierdzono u myszy, jest niemal na pewno prawdziwa także w przypadku ludzi - uznali prowadzący badania naukowcy z University of California Los Angeles.
Ich odkrycie jest ważne dla zrozumienia niektórych chorób, np. cukrzycy, chorób serca i otyłości, i określa kierunki rozwoju terapii związanych z płcią - powiedział jeden z prowadzących badanie, profesor genetyki człowieka, Jake Lusis.
Kierownik prac, kardiolog Xia Yang podkreśla znaczenie tych wyników. Choć kobiety i mężczyźni mają ten sam kod genetyczny, to ich płeć decyduje o tym, jak szybko organizm tworzy pewne białka, których instrukcja znajduje się w kodzie DNA. "Pozwala to podejrzewać, że płeć wpływa na to, jak rozwija się choroba" - mówi Yang.
Badania świadczą o tym, że tkanka wątroby u kobiet i mężczyzn funkcjonuje tak samo, lecz działa w różnym tempie. Wyniki najnowszych badań w tym zakresie mogą wyjaśniać, dlaczego mężczyźni i kobiety odmiennie reagują na ten sam lek.
Okazało się np., że aspiryna skuteczniej zapobiega atakom serca u mężczyzn niż u kobiet. W świetle nowych badań można to wyjaśnić przyjmując, że panie metabolizują lek szybciej niż panowie, pozostawiając w organizmie zbyt mało tego środka, aby zadziałał i pomógł.
"Wiele genów ma związek z procesami ważnymi dla wielu powszechnych chorób" - tłumaczy Yang. "To bardzo ważne, ponieważ gdy rozumiemy różnicę między płciami w mechanizmach tych chorób, możemy stworzyć nowe strategie poszukiwania i testowania nowych leków, specyficznych dla każdej z płci" - wyjaśnia.