Trwa ładowanie...
d1qn5g8
TVP

W zachodniej Małopolsce znowu zatrzęsła się ziemia. Od wstrząsów pękały ściany i kominy

Uszkodzonych jest co najmniej kilkadziesiąt budynków. W nocy znów zatrzęsła się ziemia w okolicach Chrzanowa. Jak informuje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, był to mocny wstrząs, ale jego siła była mniejsza, niż dwóch poprzednich. Siła wstrząsu przekroczyła jednak 3 stopnie w skali Richtera.
Share
W zachodniej Małopolsce znowu zatrzęsła się ziemia. Od wstrząsów pękały ściany i kominy
Źródło: Paweł Pawłowski/Wikipedia
d1qn5g8

Do wstrząsu ponownie doszło w kopalni Janina w Libiążu, 500 metrów pod ziemią, dokładnie w tym samym miejscu, w którym ziemia zatrzęsła się kilka tygodni temu. Od rana mieszkańcy dzwonią do powiatowego Centrum Zarzadzania Kryzysowego w Chrzanowie i zgłaszają nowe szkody. W kilku budynkach uszkodzone są kominy i pęknięte ściany. Najwięcej szkód jest ponownie w miejscowości Żarki.

- Nie było osób poszkodowanych. Ewakuacja nie była konieczna - mówi Sebastian Woźniak z małopolskiej straży pożarnej.

Do wstrząsu doszło, mimo że eksperci wstrzymali wydobycie na pechowej ścianie. W tym miejscu jest zgoda tylko na tzw. odświeżanie wyrobiska. To oznacza, że górnicy wydobywają tylko kilkanaście centymetrów węgla. Dzięki temu minimalizowane jest zagrożenie podziemnym pożarem. O wznowieniu prac z pełną mocą w tym miejscu na razie nie ma mowy.

Aby starać się o odszkodowanie, wszystkie szkody trzeba zgłaszać bezpośrednio w kopalni Janina w Libiążu.

d1qn5g8

Podziel się opinią

Share
d1qn5g8
d1qn5g8
Więcej tematów