Trwa ładowanie...

W Wielkopolsce powstanie nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

W 2016 r. w Michałkowie pod Ostrowem Wielkopolskim ma powstać druga w województwie wielkopolskim baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki temu ciężko ranni w wypadkach będą mogli zostać szybciej przetransportowani do specjalistycznych szpitali.

Share
W Wielkopolsce powstanie nowa baza Lotniczego Pogotowia RatunkowegoŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d1jjk0c

Obecnie LPR ma w Polsce 17 baz (w tym jedną w Poznaniu)
, w których stacjonują śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego złożone z pilota, ratownika medycznego lub pielęgniarki oraz lekarza.

Śmigłowce LPR są wysyłane na miejsce wypadków, w których poszkodowane osoby wymagają jak najszybszego przetransportowania do specjalistycznego szpitala. Nieraz to właśnie szybki transport drogą powietrzną sprawia, że udaje się uratować ludzkie życie.

17 baz na cały kraj to jednak ciągle za mało. Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia, ogłosił właśnie decyzję w sprawie zwiększenia liczby nowych baz Lotniczego Pogotowania Ratunkowego. Jedna z nich ma powstać w Michałkowie pod Ostrowem Wielkopolskim. Dzięki temu uda się polepszyć zabezpieczenie medyczne mieszkańców południowej części województwa.

d1jjk0c

- Cieszę się, że udało się nam wywalczyć tak potrzebną dla południowej Wielkopolski decyzję – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – Już w marcu, podczas Konwentu Marszałków RP w Poznaniu, któremu przewodniczyłem, podjęliśmy stanowisko w sprawie zwiększenia zasobów LPR. W tym gronie zapadła decyzja, że będziemy się ubiegać o zagęszczenie siatki baz dla śmigłowców ratunkowych, bo w przestrzeni Polski istniały miejsca, do których ekipa ratunkowa docierała zbyt długo. Prowadziliśmy intensywne rozmowy, wraz ze starostą ostrowskim Pawłem Rajskim pod kątem zabezpieczenia gruntu dla nowej bazy – dodaje.

Oprócz Wielkopolski nowe bazy LPR mają zostać utworzone także w Opolu i Gorzowie Wielkopolskim.

Marszałek Woźniak zapowiedział, że budowa bazy w Michałkowie ma zostać sfinansowana już w 2016 r.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1jjk0c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jjk0c
Więcej tematów