ycipk-2yao69

W Wielkopolsce powstanie nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

W 2016 r. w Michałkowie pod Ostrowem Wielkopolskim ma powstać druga w województwie wielkopolskim baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki temu ciężko ranni w wypadkach będą mogli zostać szybciej przetransportowani do specjalistycznych szpitali.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Wielkopolsce powstanie nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
ycipk-2yao69

Obecnie LPR ma w Polsce 17 baz (w tym jedną w Poznaniu), w których stacjonują śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego złożone z pilota, ratownika medycznego lub pielęgniarki oraz lekarza.

Śmigłowce LPR są wysyłane na miejsce wypadków, w których poszkodowane osoby wymagają jak najszybszego przetransportowania do specjalistycznego szpitala. Nieraz to właśnie szybki transport drogą powietrzną sprawia, że udaje się uratować ludzkie życie.

17 baz na cały kraj to jednak ciągle za mało. Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia, ogłosił właśnie decyzję w sprawie zwiększenia liczby nowych baz Lotniczego Pogotowania Ratunkowego. Jedna z nich ma powstać w Michałkowie pod Ostrowem Wielkopolskim. Dzięki temu uda się polepszyć zabezpieczenie medyczne mieszkańców południowej części województwa.

ycipk-2yao69

- Cieszę się, że udało się nam wywalczyć tak potrzebną dla południowej Wielkopolski decyzję – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – Już w marcu, podczas Konwentu Marszałków RP w Poznaniu, któremu przewodniczyłem, podjęliśmy stanowisko w sprawie zwiększenia zasobów LPR. W tym gronie zapadła decyzja, że będziemy się ubiegać o zagęszczenie siatki baz dla śmigłowców ratunkowych, bo w przestrzeni Polski istniały miejsca, do których ekipa ratunkowa docierała zbyt długo. Prowadziliśmy intensywne rozmowy, wraz ze starostą ostrowskim Pawłem Rajskim pod kątem zabezpieczenia gruntu dla nowej bazy – dodaje.

Oprócz Wielkopolski nowe bazy LPR mają zostać utworzone także w Opolu i Gorzowie Wielkopolskim.

Marszałek Woźniak zapowiedział, że budowa bazy w Michałkowie ma zostać sfinansowana już w 2016 r.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

ycipk-2yao69

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2yao69

ycipk-2yao69
ycipk-2yao69