ŚwiatW Wielkiej Brytanii odsłonięto tablicę ku czci Polskiej Marynarki Wojennej

W Wielkiej Brytanii odsłonięto tablicę ku czci Polskiej Marynarki Wojennej

Tablicę upamiętniającą wkład Polskiej Marynarki Wojennej w zwycięstwo aliantów nad Niemcami odsłonięto w Londynie, na ścianie budynku, w którym w latach 1939-45 mieściło się dowództwo Marynarki przy New Cavendish Street; obecnie znajduje się tam konsulat RP.

Inicjatorem jest Polish Heritage Society - organizacja społeczna dbająca o utrwalenie polskich śladów na Wyspach. Tablicę odsłonięto w przypadającą w czwartek 95. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej w odrodzonej Polsce.

Tablica z charakterystycznym orłem Marynarki Wojennej zawiera nazwy 16 polskich jednostek, które uczestniczyły w operacjach alianckich II wojny światowej na Atlantyku, Oceanie Arktycznym, Morzu Północnym i Śródziemnym. W uroczystości uczestniczyli m.in. ambasador Polski w W. Brytanii Wiktor Sobków oraz wiceadmirał Stanisław Zarychta - Dowódca Centrum Operacji Morskich.

Brytyjski historyk Martin Hazell z Plymouth w wykładzie wygłoszonym w ambasadzie RP przypomniał, że Polska Marynarka Wojenna miała dwie bazy operacyjne, na rzece Clyde w Szkocji i w Devonport w Anglii.

Wśród jej osiągnięć wymienił m.in. kierowanie akcją niszczycieli brytyjskiej marynarki u wybrzeży Francji przez ORP Błyskawica, a wcześniej przejęcie przez ten sam okręt miejsca po ORP Grom, zatopionym w bitwie o Narwik w maju 1940 r. Innym wyczynem było wyśledzenie niemieckiego pancernika Bismarck przez niszczyciel ORP Piorun i zaatakowanie go.

Kapitan niszczyciela ORP Ślązak Romuald Tymiński został odznaczony krzyżem DSC (Distinguished Service Cross) za uratowanie kanadyjskich komandosów uczestniczących w nieudanym wypadzie na port w Dieppe we Francji w 1942 r. - Cztery polskie okręty wzięły udział w operacji lądowania w Normandii w 1944 r. - przypomniał historyk.

Załogę polskich okrętów stanowili marynarze i oficerowie na służbie we wrześniu 1939 r., polscy ochotnicy z USA, Kanady, Brazylii i Francji, uciekinierzy z obozów internowania na Litwie i żołnierze, którzy ewakuowali się z ZSRR z armią gen. Władysława Andersa. Pod koniec wojny w Marynarce Wojennej w W. Brytanii służyło 332 oficerów, 3392 podoficerów i marynarzy oraz 112 kobiet służby pomocniczej. Jej straty w ludziach wyniosły 404 zabitych i 191 rannych.

Polskie okręty eskortowały ogółem 787 konwojów morskich. Na swoim koncie mają 8 potwierdzonych i 5 prawdopodobnych zatopień, a także 11 potwierdzonych i 18 prawdopodobnych uszkodzeń nieprzyjacielskich okrętów. W czasie II wojny światowej Polska Marynarka Wojenna straciła 24 okręty, z czego 19 we wrześniu 1939 r.

W maju tego roku z okazji obchodów 70. rocznicy Bitwy o Atlantyk na moście w Liverpoolu odsłonięto tablicę upamiętniającą wkład Polskiej Marynarki Wojennej i Handlowej w tę najdłuższą kampanię II wojny światowej. Tablicę przywiozła do Liverpoolu fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)