PolskaW wieku 104 lat zmarł prof. Adam Bielański

W wieku 104 lat zmarł prof. Adam Bielański

• Nestor polskiej nauki zmarł w Krakowie

• Był autorem podręczników z chemii nieorganicznej i monografii dotyczących fizykochemii katalizatorów

W wieku 104 lat zmarł prof. Adam Bielański
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Michał Łepecki

Prof. Adam Bielański - chemik, nestor polskiej nauki, twórca polskiej szkoły katalizy, nauczyciel akademicki, zmarł w wieku 104 lat w Krakowie - poinformował Uniwersytet Jagielloński.

Uczony był autorem podręczników z chemii nieorganicznej i monografii dotyczących fizykochemii katalizatorów. Napisał wielokrotnie wznawiany podręcznik "Chemii ogólnej i nieorganicznej", który w 1984 r. zastąpiły "Podstawy chemii nieorganicznej". Podręcznik ten stanowi podstawę nauczania chemii nieorganicznej na wielu polskich uczelniach.

Prof. Adam Bielański urodził się 14 grudnia 1912 r. w Krakowie. Studia chemiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył w 1936 r., a doktorat obronił w 1944 r. na tajnych kompletach; formalnie dopiero po zakończeniu działań wojennych otrzymał ten stopień. W 1955 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, po siedmiu latach profesurę zwyczajną.

Początkowo pracował w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, później związał się zawodowo z Uniwersytetem Jagiellońskim. Na obu tych uczelniach pełnił funkcję prorektora. W AGH w latach 50., a na UJ w latach 60. XX w.

Po przejściu na emeryturę w Uniwersytecie Jagiellońskim w 1983 r. prof. Bielański pracował w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Przedmiotem jego badań była kataliza na heteropolikwasach. Od 1989 r. był członkiem czynnym PAU. Wypromował ok. 30 doktorów.

Był utytułowany doktorem honoris causa przez Akademię Górniczo-Hutniczą (1983) i Uniwersytet Wrocławski (2001). W 2005 r. otrzymał tytuł profesora honorowego UJ.

Został odznaczony m.in. medalami im. Marii Skłodowskiej-Curie i "Plus ratio quam vis". Jego praca była też doceniona w 2012 r. Nagrodą Jerzmanowskich. Jak podała uczelnia, naukowiec zmarł w niedzielę.

Źródło artykułu:PAP
naukachemiaśmierć

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)