W weekend inscenizacja bitwy pod Grunwaldem
Chorągwie rycerskie z całej Europy już ściągają na Grunwaldzkie Pola pod Stębark. Punktem kulminacyjnym Dni Grunwaldu jest sobotnia inscenizacja stoczonej przed 598 laty największej bitwy średniowiecza.
Jak co roku wybudowana została rycerska wioska, w której uczestnicy przygotowują się do bitwy. Otwarte zostaną warsztaty, w których będzie można oglądać pracę kowali, szewców, płatnerzy, złotników, nie zabraknie też przekupek i żebraków.
Organizowaną od 1998 roku inscenizację ogląda co roku od 70 do 100 tysięcy widzów. Nie zabraknie takich historycznych momentów, jak przekazanie krzyżackich mieczy polskiemu królowi Władysławowi Jagielle, czy śmierci Mistrza Zakonu Ulricha von Jungingena.
Stoczona 14 lipca 1410 r. na polach pod Grunwaldem bitwa była jedną z największych w historii średniowiecznej Europy. Stanowiła kulminację wielkiej wojny z zakonem krzyżackim. Połączone siły polskie i litewsko-ruskie, wpierane przez oddziały czeskie, pod wodzą króla Polski Władysława Jagiełły, pokonały wojska zakonu krzyżackiego dowodzone przez Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena.