PolskaW Warszawie rozpoczął się kongres nt. chorób zakaźnych dzieci

W Warszawie rozpoczął się kongres nt. chorób zakaźnych dzieci

Nowe metody walki z ptasią grypą, SARS,
malarią i HIV to jedne z głównych tematów rozpoczętego w Warszawie IV Kongresu Światowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych
Wieku Dziecięcego (The World Society for Pediatric Infectious
Diseases - WSPID).

W obradach, które potrwają do niedzieli, bierze udział ponad 1200 naukowców ze 110 krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Chin, Rosji, Nigerii, Tanzanii, Ugandy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Izraela, Włoch, Francji, Belgii, Szwajcarii, Chile, Argentyny, Litwy, Ukrainy, Brazylii, Tajlandii, Iranu i Urugwaju.

Jednoczące specjalistów chorób zakaźnych z z całego świata kongresy WSPID mają niezwykle ważną misję: pogłębianie i wzajemne dzielenie się wiedzą, która może uratować życie milionom dzieci na całym świecie - powiedział podczas inauguracji prezydent WSPID Stanley A. Plotkin z USA.

Według prof. Jacka Wysockiego z komitetu organizacyjnego kongresu zorganizowanie w Warszawie kongresu Światowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego (trzy poprzednie odbyły się w Cancun w Meksyku, w Manili na Filipinach i w Santiago w Chile) świadczy o tym, że polscy specjaliści chorób zakaźnych są cenieni w świecie.

Jak przypomniał prof. Wysocki, polscy specjaliści chorób zakaźnych zyskali rozgłos w świecie m.in. dzięki wyjątkowo sprawnemu opanowaniu w latach 50. i 60. w Polsce problemu gruźlicy oraz w ostatnich latach problemu wirusowego zapalenia wątroby typu B, a także udziale w światowych zmaganiach z wirusem polio (polscy naukowcy walczyli z nim m.in. w latach 60. w Indiach).

Podczas warszawskiego kongresu omawiane będą m.in. takie tematy, jak walka z wirusami ptasiej grypy, SARS, HIV, zapalenia wątroby typu C, grypy i zapalenia opon mózgowych.

Wiele sesji poświęconych będzie problemowi poszukiwania nowych szczepionek przeciw znanym groźnym wirusom, a także walce z wirusami mniej znanymi, jak np. wirus nabłonka oddechowego RSV u wcześniaków.

Omówione zostaną także strategie walki z malarią (głównym zabójca dzieci w Afryce) oraz chorobami przenoszącymi się od matki na płód, między innymi problem toksoplazmozy (jeśli zarazi się nią kobieta w ciąży, u płodu może rozwinąć się tzw. toksoplazmoza wrodzona, prowadząca do wad rozwojowych), różyczki i wirusa HIV.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)