Trwa ładowanie...

W Warszawie powstanie osiedle zasilane energią słoneczną

155 domów, 36 hektarów i najnowsze rozwiązania energetyczne. W warszawskim Natolinie ma powstać osiedle zasilane energią słoneczną. Będzie to pierwsze takie osiedle w Polsce. Osiedle ma zostać wybudowane do 2016 roku pomiędzy ulicami Łukasza Drewny i Gąsek.

Share
W Warszawie powstanie osiedle zasilane energią słoneczną
Źródło: WawaLove.pl
d44jp04

Na osiedlu Eko Natolin mieszkańcy mają korzystać prawie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Na miejscu będą kolektory słoneczne zapewniające ciepłą wodę w lato, będą panele fotowoltaiczne produkujące prąd, pompa ciepła oraz wentylacja z odzyskiem ciepła.

Dzięki temu mieszkańcy zaoszczędzą sporo pieniędzy. Ile? Około 6 tysięcy złotych w skali roku dla domu o powierzchni ok. 260 metrów kwadratowych. Mieszkańcy zaoszczędzą także na utrzymaniu terenów wspólnych, bo nadwyżki produkowanej energii będą sprzedawane do sieci.

Podobnych rozwiązań w Niemczech jest już ponad milion, w Polsce nie stosowano ich dotychczas w dużej mierze dlatego, że praktycznie dopiero od tego roku możliwe jest ich instalowanie zgodnie z prawem - mówi profesor Politechniki Warszawskiej Krzysztof Żmijewski.

d44jp04

- Podobnych rozwiązań w Niemczech jest już ponad milion, w Polsce nie stosowano ich dotychczas w dużej mierze dlatego, że praktycznie dopiero od tego roku możliwe jest ich instalowanie zgodnie z prawem - mówi w wywiadzie dla Forbes.pl profesor Politechniki Warszawskiej Krzysztof Żmijewski.

W porównaniu do osiedla podobnej wielkości ogrzewanego gazem, kompleks wyemituje około 900 ton mniej CO2 rocznie. Projekt realizowany jest wspólnie przez Griffin Real Estate, Immobel oraz Bank Ochrony Środowiska.

d44jp04

Podziel się opinią

Share
d44jp04
d44jp04
Więcej tematów